Grupa VOTUM podpisała w październiku mniej umów z frankowiczami – akcje zniżkują

Udostępnij

Liczba kontraktów w sprawach frankowych zawarta przez spółki z Grupy Kapitałowej Votum w październiku spadła po raz pierwszy od lutego poniżej tysiąca. Informacja ta wywołała spore rozczarowanie u akcjonariuszy. W efekcie, akcje VOTUM potaniały wczoraj o 6%, a dziś ich przecena jest kontynuowana.

VOTUM z najmniejszą liczbą nowych umów z kredytobiorcami frankowymi od lutego odfrankowienie kredytu

Spółki z Grupy Kapitałowej VOTUM podpisały w październiku 2023 roku 978 nowych umów z kredytobiorcami frankowymi. We wrześniu liczba zawartych kontraktów sięgnęła 1216, a w sierpniu – 1020.

Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony środowiska stwierdził, że “dane za październik rzeczywiście nieco in minus odbiegają od zapowiedzi spółki. Liczba nowych klientów daje odpowiedź na to, jaki jest popyt na usługi spółki i on lekko słabnie, ale nie wiemy, czy to jest już trwały trend, szczególnie, że statystyki są w przytłaczającej części korzystne dla kredytobiorców, a niewiele zmienia się w orzecznictwie”.

Warto jednak dodać, że dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2023 rok wygląda znacznie lepiej pod względem kontraktów niż poprzedni. Przez dziesięć miesięcy VOTUM zawarło 11 897 kontraktów, podczas gdy w zeszłym roku w tym samym czasie były to 8483 kontrakty.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Celem zarządu na 2023 rok było jednak 15 tysięcy kontraktów – a w czerwcu zapowiadano nawet 20 tysięcy.

Nowy rekord liczby korzystnych wyroków sądowych

Grupa podała ponadto, że Kancelarie VOTUM otrzymały w październiku przed sądami I instancji 843 wyroki stwierdzające nieważność umowy kredytowej, wobec 636 takich wyroków przed miesiącem.

Przed sądami II instancji stwierdzono nieważność 270 umów kredytowych, czyli o 80 więcej niż we wrześniu. Na zbliżonym poziomie do poprzedniego miesiąca pozostaje natomiast liczba wyznaczonych posiedzeń sądowych, do dnia 14 listopada wyznaczono ich 2800, podczas gdy w październiku było to analogicznie 2885 posiedzeń.

Bartłomiej Krupa, prezes zarządu VOTUM oznajmił, że “październik przyniósł wyraźnie ożywienie na salach sądowych, zwłaszcza w zakresie liczby wydanych orzeczeń. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rekordowy wolumen wyroków prawomocnych”.

Prezes zarządu VOTUM podał, że “dotychczas, najwięcej tego rodzaju rozstrzygnięć zapadło w czerwcu – 269. Dla porównania w sierpniu i wrześniu było to odpowiednio 146 i 190 orzeczeń”. frankowicze, sąd

Bartłomiej Krupa przekazał ponadto, że “spośród wyroków zapadłych w ubiegłym miesiącu w II instancji, aż 270 skutkowało stwierdzeniem nieważności umowy kredytu (96%), 1 odfrankowieniem (0,04%), natomiast 10 uchyleniem niekorzystnego wyroku sądu I instancji i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania (3,6%)”.

W I instancji sądy wydały zaś dla klientów VOTUM 843 wyroki stwierdzające nieważność umowy kredytowej, 13 zasądzających odfrankowienie i 8 zasądzających przeliczenie kredytu wg kursu NBP. W 24 przypadkach powództwo oddalono w całości.

Prezes zarządu VOTUM wyjaśnił, że “oznacza to, że żaden Klient reprezentowany przez kancelarie z GK VOTUM nie przegrał w październiku swojej sprawy. Z pewnością, tak jednoznaczne statystyki powinny wpłynąć pozytywnie na decyzję pozostałych frankowiczów o skierowaniu swojej sprawy do sądu, zamiast ugody z bankiem”.

Akcje mocno w dół

Niespodziewany spadek liczby nowych umów w sprawach frankowych zawartych przez spółki z Grupy Kapitałowej VOTUM w październiku poważnie zaniepokoił uczestników rynku.

W efekcie, akcjonariusze Grupy Kapitałowej VOTUM masowo wyprzedawali wczoraj swoje walory, co spowodowało spadkiem ich kursu o 6%. Co gorsza, dziś papiery wartościowe spółki nadal tanieją. W tej chwili tracą one 1,6%. Mało tego, podczas środowej sesji akcje VOTUM osiągnęły najniższą wartość od 12 miesięcy.

Wykres akcji VOTUM

O VOTUM

Grupa Kapitałowa VOTUM jest podmiotem, który od 2005 roku reprezentuje konsumentów w sprawach dotyczących rynku finansowego.

Podstawowe segmenty głównego przedmiotu działalności spółki dotyczą konsumentów rynku ubezpieczeniowego w zakresie ich reprezentacji w sprawach szkód osobowych oraz dochodzenia roszczeń z tytułu szkód w pojazdach, a także konsumentów rynku bankowego w zakresie ograniczenia skutków klauzul abuzywnych.

Dziś VOTUM jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej uzyskujących dla ofiar wypadków odszkodowania. W wyniku pracy grupy do poszkodowanych trafiło ponad 2,4 miliarda złotych.

Z usług Grupy Kapitałowej VOTUM skorzystało już ponad 300 tysięcy klientów. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w grudniu 2010 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również