Granie w gry — jak można na tym zarobić?

Udostępnij

Rynek gier komputerowych prężnie się rozwija. Liczba graczy wciąż rośnie, a najnowsze tytuły zaskakują swoją grafiką i przyciągają nowe osoby, które są zafascynowane rozrywką w świecie online. Co ciekawe na graniu w gry można zarobić naprawdę duże pieniądze. Szansę na to mają nie tylko zawodowi gracze. Czym jest RMT? Jak wygląda świat graczy i ile na graniu w gry można zarobić? Właśnie o to zapytaliśmy Szymona Sadkowskiego, który od lat fascynuje się światem gier. Aktualnie jest jednym z najlepszych graczy Lostarka w Polsce.

Od jak dawna grasz w gry i co najbardziej lubisz w wirtualnym świecie?

Gram w gry odkąd pamiętam. Pierwszy komputer dostałem w wieku wczesnoszkolnym, jak miałem około 10 lat. Zacząłem spędzać wolny czas, grając w gry z przyjaciółmi z podwórka. Przerodziło się to w dalszą pasję, którą do tej pory kontynuuję.

jak zarobić na graniu w gryWirtualny świat w moim przypadku pozwala mi na zaspokajaniu wielu potrzeb. Mogę porozmawiać z przyjaciółmi i w pewnym sensie spędzić czas aktywnie ze znajomymi, nawet kiedy pada deszcz. Poza tym granie w gry to świetna zabawa. Wirtualny świat dostarcza naprawdę sporo wrażeń. Mogę rozmawiać ze znajomymi z gier, poznaje wiele nowych osób z różnych części Polski, ale nie tylko. Świat online praktycznie nie ma granic. W grach komputerowych mogę poznać osoby nawet z innych krańców świata. Przykładowo jeszcze przed wojną miałem znajomych mieszkających w Rosji, a jakiś czas temu poznałem kumpla mieszkającego w słonecznych Włoszech.

W jaki sposób dokładnie spędzacie czas? Czy używacie jakiegoś komunikatora, a może kamerek?

Aktualnie najpopularniejszym środkiem komunikacji dla graczy jest Discord. Kiedyś najczęściej używano TeamSpeak3, chociaż nadal jest wiele jego zwolenników. Przed tymi komunikatorami zdarzało nam się używać kamerek i Skypa, jednak aktualnie zdecydowanie króluje Discord.

Lostark jest grą, która wyszła na początku tego roku i aktualnie jest jedną z najbardziej popularnych gier MMO RPG. Skąd wziął się jej fenomen?

Najważniejszym czynnikiem, który wpłynął na sukces Lostarka w Europie i Ameryce miała data jego premiery. Wyjście Lostarka było naprawdę dobrze przemyślane, ponieważ nie było żadnej konkurencji. Wcześniejsze wydanie NewWorda przestało być tak popularne i zaczęło stopniowo tracić graczy. Chwila premiery gry było chwilą, w której wszyscy gracze zainteresowani MMO RPG od dawna nie mieli styczności z nowymi tytułami właśnie w tej kategorii. To wpłynęło na naprawdę sporą popularność Lostarka i jego późniejszy sukces.

Jak dokładniej wygląda gra Lostark? Dlaczego gracze tak chętnie spędzają w niej czas?

Lostark to wydawnictwo z rynku koreańskiego, które wydaje przede wszystkim small gate, czyli jest ono przystosowanie do graczy azjatyckich, którzy lubią spędzać czas w grach bardzo aktywnie. W Lostarku mamy naprawdę sporo rzeczy, które zapewniają nam masę aktywności i atrakcji w grze. Jednocześnie Lostark jest odpowiednią grą dla osób, które mają mniej czasu. Tacy gracze mogą wykonywać tylko niezbędne czynności i skupiać się na jednej postaci, która jest w stanie progresować konto. Gracze, którzy są w stanie poświęcić więcej czasu, mogą rozwijać kolejne postacie praktycznie bez końca.

Aktualnie Lostark ma bardzo dobrze rozbudowany system player kontra player, czyli pvp. Chodzi tutaj o pojedynki między graczami. Dodatkowo dochodzi do tego system rajdowy oraz znajdowanie przedmiotów i najróżniejsze collectible, dla osób lubiących tego typu rzeczy. Nawet gracze, którzy spędzają mniej czasu i rozwijające jedno konto są w stanie brać w rozgrywce aktywnie udział i być na podobnym poziomie, co osoby grające więcej.

Myślisz, że Lostark jest w stanie pod względem popularności pobić nawet LOL-a?

Nie, przy aktualnym rozwoju gry jest to niemożliwe. Praktycznie żadna gra nie jest w stanie przebić w popularności globalnej LOL-a.

jak zarobić na graniu w gry

Twoje umiejętności w Lostarku są wysokie. Wygrałeś turniej hot seat gg, masz wysokie rangi na arenie takie jak master i grand master, swego czasu byłeś też gild masterem Pay After, jednej z większych polskich gildii. Na czym polegała Twoja rola? Czy jako gild master można cokolwiek zarobić?

Jeśli chodzi o pełnienie roli mistrza gildii, jest to czysto hobbystyczne, w większości gier, także w Lostarku nie ma żadnego dodatkowego wynagrodzenia dla gild mastera. Tak naprawdę ludzie, którzy pełnią tę funkcję, tworzą całą gildię i chcą ją prowadzić w jakimś konkretnym kierunku. Jej członkowie podążają za wolą lidera. W gildii zbierają się takie osoby, które zgadzają się ze zdaniem lidera i chcą realizować jego założenia.

W niektórych tytułach rola gild mastera jest dodatkowo wynagradzana przez grę, jednak aktualnie w Lostarku jest ona czysto hobbystyczna. Niestety jest bardzo czasochłonna, dlatego bardzo mało gildii na rynku jest prowadzona w bardziej profesjonalny sposób, ponieważ niewiele osób ma wystarczająco dużo czasu, żeby w takim stopniu poświęcić się grze zupełnie za darmo.

Jak wyglądają zarobki profesjonalnych graczy? Ile dostaje się za zwycięstwo w turnieju?

Najpopularniejsi gracze mogą zarabiać naprawdę konkretne pieniądze. Jedni z bardziej znanych polskich graczy potrafili wyciągnąć parę milionów euro na rok. Natomiast w przypadku graczy koreańskich, gdzie rynek gier jest bardzo rozwinięty, zarobki mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy miesięcznie.

O co chodzi ze sprzedawaniem waluty oraz cennych przedmiotów w grze?

Praktycznie w większości gier, w których istnieje handel otwarty i jest możliwość zbierania waluty istnieje RMT, czyli sprzedaż oraz kupno wirtualnej waluty lub cennych przedmiotów z gry za prawdziwe pieniądze. Jednak nie w każdej grze jest to możliwe, a niektóre tytuły starają się walczyć z tego typu praktykami. Przykładem może być Black Desert, który starał się temu zapobiegać. Inną możliwością na zarobienie w grach jest boostowanie dywizji w grze. Takie praktyki możemy spotkać między innymi w LOL-u.

Czym jest boostowanie dywizji za pieniądze?

W przypadku LOL-a gra posiada dywizje z pvp. Jeżeli jakiś gracz jest bardzo wysoko w rankingu i potrafi łatwo wejść wyżej, za prawdziwe pieniądze wchodzi na konto gracza z niższej dywizji i wbija wyższą. Takie praktyki stosowane są w celu uzyskania nagród pod koniec trwającego sezonu.

Czy na RMT można dużo zarobić?

Wszystko zależy od podejścia. Osoby, które zajmują się gromadzeniem waluty w grze, a następnie sprzedażą jej profesjonalnie, mogą zarobić nawet kilka tysięcy. Jednak należy pamiętać, że w tym przypadku zwykle robią to na kilka, a nawet kilkaset kont. Zwykle profesjonaliści korzystają ze specjalnych botów, które pomagają im zarabiać wirtualną walutę.

Sprzedaż przedmiotów i waluty z gier za prawdziwe pieniądze jest opodatkowane. Gdzie można takie rzeczy wystawić i jak to wygląda od strony prawnej?

jak zarobić na graniu w gry

Istnieją strony, które specjalizują się w sprzedaży waluty z gier oraz przedmiotów. Jedną z największych tego typu platform jest g2g.com. Strona pobiera procent, odprowadza podatek i zajmuje się przewalutowaniem za ciebie, więc nie musisz przejmować się kwestiami formalnymi.

Jak zacząć karierę w świecie gier?

Na początku po prostu warto zacząć grać. Można od razu w przyszłości planować zarabianie na danym tytule. Jednak jeżeli to jest nasz główny cel, musimy poznać daną grę od podszewki i bardzo ciężko będzie konkurować z profesjonalistami. Wydaje mi się, że lepiej na początek powoli spróbować odnaleźć się w świecie gier. Nie we wszystkich tytułach możemy zarabiać. Niektóre gry walczą z RMT, a osoby, które zajmują się sprzedawaniem wirtualnej waluty, mogą zostać zbanowane.

Świat gier jest niezwykle rozwinięty, dlatego warto na początek poszukać w grach rozrywki. Wydaje mi się, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zarabianie na grach nazwałbym kolejnym etapem, do którego możemy przejść, jeżeli już zaczniemy bardziej odnajdywać się w tak rozbudowanym świecie rozrywki online.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również