W kontekście tego, co dzieje się z polską walutą, brzmi to jak żart, ale mówimy o fakcie. Prezydent Andrzej Duda przyznał specjalną nagrodę gospodarczą prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu. Za co nagrodził prezesa NBP? Za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Nagroda dla Glapińskiego

Prezes NBP Adam Glapiński i ja wiemy, ile razy w tamtym momencie (w szczycie kryzysu w 2020 r. – PAP) się spotykaliśmy, ile razy prezes przychodził do mnie i mówił: 'Spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją’. (…) Ogromnie za to dziękuję, to była niezwykła próba. Nie wiadomo, co by się stało z polską gospodarką, z wieloma polskimi firmami, które później udało się uratować, (…) dzięki temu właśnie, że nie zawalił się system bankowy – powiedział Duda w trakcie gali rozdania nagród.

Prezes NBP poinformował też w środę, że będzie się starał o drugą kadencję na tym stanowisku. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do prezydenta i Sejmu. W kwietniu prezydent Duda powiedział jednak, że „można prolongować zadanie”, jakie powierzono Glapińskiemu.

Przypomnijmy, że Adam Glapiński jest prezesem NBP od 2016 r. Jego pierwsza sześcioletnia kadencja upływa w czerwcu 2022 r. Prezesa NBP wybiera Sejm na wniosek prezydenta.

Inflacja

Problem polega na tym, że dziś coraz większa liczba ekspertów podkreśla, że RPP powinna podnieść stopy proc. już dawno. Możliwe, że w takim wariancie nie doszłoby do takiego skoku inflacji, jaki widzimy teraz. Ceny rosnąć już w skali ok. 6 proc. rok do roku.

Na czele RPP stoi oczywiście Glapiński. Także on od dawna zapewniał, że inflacja jest w Polsce problemem przejściowym. Teraz, jak widać, staje się zjawiskiem niemal stałym. Niewiele wskazuje na to, by miała zacząć spadać.

W kontekście powyższego fakt nagradzania szefa NBP wydaje się co najmniej zaskakujący i raczej nie zostanie odebrany przez opinię publiczną dobrze. Jak widać, nie przeszkadza to prezydentowi uważać, że Glapiński jest odpowiednią osobą na stanowisku prezesa NBP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments