Gigantyczna kara dla właściciela Facebooka za łamanie przepisów o ochronie danych osobowych

222
Facebook

Europejska Rada Ochrony Danych nałożyła na Metę – właściciela Facebooka grzywnę w wysokości 1,2 miliarda euro. Gigant technologiczny został ukarany za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z Unii Europejskiej na serwery w Stanach Zjednoczonych.

Najwyższa kara za złamanie europejskich przepisów o ochronie danych osobowych w historii Facebook

W poniedziałek Europejska Rada Ochrony Danych ogłosiła decyzję o nałożeniu grzywny 1,2 miliarda euro. Jest to wynik dochodzenia w sprawie Facebooka przeprowadzonego przez irlandzką Komisję Ochrony Danych.

Ponadto, nakazano także cyfrowemu gigantowi wstrzymanie transferu danych osobowych za ocean. Meta ma na to pięć miesięcy. A po kolejnym miesiącu firma musi zaprzestać przetwarzania (w tym przechowywania) w USA wysłanych tam wcześniej danych użytkowników z Unii Europejskiej.

Grzywna jest najwyższą, jaką kiedykolwiek nałożono na podstawie europejskiego prawa dotyczącego prywatności danych, znanego jako Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Poprzedni rekord wynosił 746 milionów euro. Taką karę musiał zapłacić Amazon za nieprzestrzeganie unijnych standardów prywatności.

„Bardzo poważne naruszenie”

Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych, oznajmiła, że “naruszenie jest bardzo poważne, ponieważ dotyczy przekazywania, które jest systematyczne, powtarzalne i ciągłe. Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje”.

Meta zapowiedziała odwołanie się od kary Logo firmy Meta

Meta, która jest właścicielem nie tylko Facebooka, ale również platform WhatsApp i Instagram, zapowiedziała odwołanie się od orzeczenia, w tym grzywny. Zdaniem przedstawicieli firmy, grzywna jest „bezzasadna”, a Meta Platforms to tylko jedna z „tysięcy firm, które stosują podobne ramy do przekazywania danych”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments