Giełda HTX została okradziona na 8 mln USD

Udostępnij

Pod koniec września giełda HTX (dawne Huobi) została z powodzeniem zaatakowana, w wyniku czego straciła prawie 8 milionów dolarów. Haker ukradł z gorącego portfela firmy aż 4997 ETH o wartości 7,9 mln dolarów. Dyrektor generalny HTX, Justin Sun, oświadczył, że tożsamość atakującego została już odkryta i nalegał, aby w ciągu tygodnia zwrócił on środki firmie w zamian za 5-proc. nagrodę. W zamian biznesmen obiecał powstrzymać się od podejmowania kroków prawnych przeciwko cyberprzestępcy.

Sun: oddamy wam ETH

Kilka godzin po ataku Sun poinformował społeczność giełdy, że „HTX w pełni pokryło straty poniesione w wyniku ataku i pomyślnie rozwiązało wszystkie powiązane problemy”.

„Wszystkie zasoby użytkownika są bezpieczne i platforma działa całkowicie normalnie. 8 milionów dolarów to stosunkowo niewielka suma w porównaniu do aktywów o wartości 3 miliardów dolarów znajdujących się w posiadaniu naszych użytkowników. Stanowi to również zaledwie dwutygodniowe przychody”, dodał.

Sprawa hakera


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Powróćmy jednak do samego hakera. Firma Suna dała mu aż tydzień na zwrot środków. Sprawca szybko skontaktował się z giełdą. Jak wynika z danych sieciowych, wczoraj po południu środki wróciły na gorący portfel giełdy. Transakcję potwierdzili zarówno badacz ds. bezpieczeństwa w sieci, ZachXBT, jak i sam Sun.

Warto zauważyć, że cała kwota została zwrócona, po czym HTX odesłało nagrodę hakerowi.

„Potwierdziliśmy, że haker w całości zwrócił wszystkie środki zgodnie z obietnicą, a także wypłaciliśmy mu premię White Hat [nawiązanie do białego hackingu] w wysokości 250 ETH. Haker dokonał właściwego wyboru. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim osobom z branży za okazaną pomoc!”, podał Sun.

Warto dodać, że zwykle w przypadku zawierania takich transakcji na linii przestępca-ofiara haker zatrzymuje obiecaną nagrodę, a resztę zwraca. Teraz stało się inaczej – HTX przekazała na jego rzecz  nagrodę.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również