Gdzie się schowali kupujący? Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości

Udostępnij

- Advertisement -Invest Cuffs 2025

Na rynku nieruchomości spełnia się czarny scenariusz?! Czy już widać dno? Gdzie się schowali kupujący? Czy może być jeszcze gorzej?

Na te tematy w 44. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu RTG Nieruchomości rozmawiają Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli oraz Mateusz Stachewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak Mateusz Stachewicz widzi bieżącą sytuację na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości to gałąź ekonomii, która reaguje z opóźnieniem na sytuację ekonomiczną. Branża ta idzie jeszcze siłą rozpędu, lecz jeśli ta sytuacja gospodarcza się utrzyma, to czeka nas prawdziwy kryzys w tym sektorze. Łącznie zapaść w deweloperce i budowlance może doprowadzić do utraty 100 tysięcy miejsc pracy.

Jaka jest misja Polskiego Związku Firm Deweloperskich?

Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza deweloperów z całej Polski – blisko 300 firm. Misją PZFD jest działanie na rzecz poprawy warunków działalności tej branży, czyli na zaspokajanie potrzeb miejsc do życia, wypoczynku i pracy dla mieszkańców Polski. PZFD bierze również udział w procesach legislacyjnych i stara się dbać o wizerunek branży.

Jak PZFD funkcjonuje w trudniejszych czasach?

W Polsce nie było łatwiejszych czasów, patrząc pod kątem branży deweloperskiej. W naszym kraju wciąż brakuje co najmniej kilkuset tysięcy mieszkań i to się nie zmienia od lat. W tej chwili jednak Polski Związek Firm Deweloperskich musi jednak koncentrować się na aspektach związanych z kryzysem.

W efekcie, w ostatnim czasie wystosował on apel do Komisji Nadzoru Finansowego w celu zwiększenia zdolności kredytowej Polaków poprzez cofnięcie jego rekomendacji dotyczącej wyliczania zdolności przy kredytach ze stałą stopą procentową.

Organizowane są także szkolenia dla deweloperów dotyczące tego, jak sobie marketingowo radzić w tych kryzysowych czasach.

Dlaczego deweloperom opłaca się przyłączyć do PZFD?

Przede wszystkim członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich są świetnie przygotowani na nadchodzące zmiany legislacyjne, gdyż mają oni możliwość dowiedzenia się wcześniej do jakich zmian dojdzie.

Ponadto, szkolenia organizowane przez PZFD są unikalną wartością, która nie jest do osiągnięcia w żadnym innym zakresie w takiej skali.

Jakie obecnie nastroje panują wśród deweloperów?

Deweloperzy ograniczają wprowadzane do sprzedaży inwestycje w tym roku nawet o 60%. W ten sposób podążają z podażą za spadającym popytem i czekają na lepsze czasy.

Kto dziś kupuje mieszkania?

Dziś dominują klienci gotówkowi, ich udział w rynku przekracza 60% Ponadto, zdecydowaną większość mieszkań kupują inwestorzy indywidualni, a nie fundusze inwestycyjne.

Nie ma więc mowy o tym, że w Polsce fundusze będą konkurować z obywatelami naszego kraju i masowo kupować mieszkania.

Czy udział obcokrajowców w strukturze kupujących mieszkania w Polsce rośnie?

Tak, liczba kupujących nieruchomości w naszym kraju cudzoziemców powoli rośnie, lecz ich wzrostowy udział w strukturze kupujących mieszkania wynika z faktu, że coraz mniejsza liczba Polaków nabywa mieszkania.

Co więcej, liczba mieszkań w Polsce kupowanych przez Ukraińców w kolejnych miesiącach nadal powinna się zwiększać.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również