Gdzie na wakacje w październiku?

Udostępnij

Październik to miesiąc, który najczęściej kojarzy nam się z chłodniejszą pogodą, opadającymi liśćmi, a nawet początkiem sezonu grzewczego, stanowiącego preludium do nadchodzącej zimy.

Jednak, co może być dość zaskakujące, dla miłośników podróży październik stanowi idealny czas, aby odkryć nowe, niezwykłe miejsca, które w tym okresie prezentują się w pełnej krasie lub oferują atrakcyjne warunki do wypoczynku. Oto nasze propozycje destynacji na niezapomniane październikowe wakacje:

Turcja

Biura podróży informują, że w tym roku Polacy najczęściej wyszukiwali ofert wakacji zagranicznych w Turcji. Nasi rodacy wybierają ten kraj na tegoroczne wczasy, ponieważ oferuje on możliwość połączenia relaksu na plaży z odrobiną kultury w bardzo atrakcyjnej cenie.

Warto przy tym wiedzieć, że główny sezon turystyczny w Turcji kończy się we wrześniu, co oznacza, że w październiku podróżni mogą spodziewać się mniej zatłoczonych plaż czy atrakcji turystycznych. Nie powinni mieć także problemów ze znalezieniem miejsca w restauracjach w nadmorskich miejscowościach.

Relaks na Riwierze Tureckiej czy wycieczka objazdowa?

Co więcej, należy mieć świadomość, że w październiku tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego i Egejskiego nadal cieszy się ciepłą i słoneczną pogodą, lecz przy tym nadmierne upały już nie powinny nam doskwierać – średnie temperatury zawierają się bowiem w przedziale od 23 do 26 stopni. To idealne warunki do plażowania, zwiedzania czy relaksu przy basenie na Riwierze Egejskiej czy Riwierze Tureckiej.

Warto również zauważyć, że październik to doskonały czas na objazdową wycieczkę po Turcji, pozwalającą na odwiedzenie takich miejsc jak Stambuł, Efez czy Kapadocja. Umiarkowane temperatury sprawiają, że warunki do obcowania z tureckim dziedzictwem kulturowym i krajobrazowym stają się wyjątkowo komfortowe.

Ponadto, okazuje się, że poza głównym sezonem turystycznym wiele hoteli i kurortów oferuje atrakcyjne rabaty na zakwaterowanie. Mało tego – również ceny biletów lotniczych w tym czasie potrafią być niższe, co przekłada się na atrakcyjne oferty biur podróży dotyczące wczasów w Turcji w październiku.

Na koniec warto dodać, że od ubiegłego roku paszport nie jest już konieczny, by przekroczyć granicę Turcji. Obywatele polscy mogą obecnie podróżować do lub tranzytem przez ten kraj na podstawie dowodu osobistego. Maksymalny czas pobytu turystycznego w Turcji bez paszportu i wizy wynosi 90 dni.

Egipt wakacje zagraniczne 2021 - Egipt

W Egipcie, podobnie jak w Turcji, dni w październiku są ciepłe, ale już nie tak upalne jak w środku lata – temperatury w takich kurortach jak Marsa Alam czy Sharm el-Sheikh oscylują w interesującym nas miesiącu wokół 25-29 stopni Celsjusza.

Dzięki temu zwiedzanie starożytnych zabytków czy wypoczynek na plaży jest znacznie bardziej komfortowe niż w lipcu czy sierpniu, kiedy to ciężkie powietrze nie daje nam chwili wytchnienia.

Ponadto, jako że październik nie należy do głównych miesięcy wakacyjnych, liczba turystów w najbardziej obleganych miejscach, takich jak Luksor czy Piramidy w Gizie, jest wyraźnie mniejsza, co umożliwia nam zwiedzanie w znacznie przyjemniejszych warunkach.

Co więcej, październik to także doskonały czas na egipskie wycieczki po pustyni, czy to na wielbłądach, czy w jeepach. Umiarkowane temperatury sprawiają, że takie wyprawy są bardziej komfortowe.

Na koniec warto zauważyć, że poza głównym sezonem wiele egipskich hoteli oferuje korzystniejsze ceny, co sprawia, że luksusowy wypoczynek all inclusive w tym kraju powinien nas kosztować wyraźnie mniej.

Grecja – Kreta, Kos, Zakynthos Kreta

Październik stanowi także doskonały czas na wakacje na greckich wyspach. W opisywanym miesiącu dni w tym regionie są nadal ciepłe – średnia temperatura mieści się wtedy w przedziale od 20 do 26 stopni Celsjusza, co oznacza, że upały typowe dla tych destynacji w środku lata nam nie grożą.

Wody Morza Egejskiego i Jońskiego w październiku są przy tym nadal ciepłe, co zachęca do kąpieli i korzystania z plaż. Jednocześnie główny sezon turystyczny w Grecji kończy się we wrześniu, dzięki czemu w opisywanym miesiącu możemy spodziewać się mniejszego tłoku na plażach w restauracjach i przy atrakcjach turystycznych.

Ponadto, jak nietrudno się domyślić, poza głównym sezonem turystycznym wiele hoteli i pensjonatów oferuje atrakcyjne rabaty na zakwaterowanie. Mało tego – również ceny biletów lotniczych w tym czasie z reguły są niższe, co przekłada się na atrakcyjne oferty biur podróży dotyczące wczasów na Kretę, Kos i Zakynthos w październiku.

Hiszpania – Wyspy Kanaryjskie i Majorka

Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Wyspy Kanaryjskie oferują przyjemny klimat przez cały rok.

W październiku temperatury na takich wyspach, jak Teneryfa, Fuerteventura Gran Canaria czy Lanzarote wahają się między 20 a 27 stopni Celsjusza. Mamy wtedy więc idealne warunki do plażowania, pływania i innych aktywności na świeżym powietrzu. Hiszpania

Co więcej, na Wyspach Kanaryjskich główny sezon turystyczny także kończy się we wrześniu, co oznacza, że w październiku plaże, restauracje i atrakcje turystyczne są znacznie mniej zatłoczone.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku Majorki, gdzie w październiku temperatura za dnia również przeważnie przekracza 20 stopni Celsjusza, co sprzyja podziwianiu uroków wyspy, a zarazem stwarza świetne warunki do kąpieli, gdyż Morze Śródziemne wciąż jest ciepłe.

Ponadto, jako że październik nie należy do głównego sezonu turystycznego, wiele hoteli i kurortów oferuje atrakcyjne rabaty na zakwaterowanie. Mało tego – również ceny biletów lotniczych w tym czasie potrafią być niższe.

Cypr

Świetnym wyborem na październikowe wakacje będzie również Cypr. W interesującym nas miesiącu na tej wyspie temperatury za dnia z reguły zawierają się w przedziale od 22 do 28 stopni Celsjusza, a temperatura Morza Śródziemnego sięga 25 stopni, co oznacza idealne warunki do plażowania i pływania.

Ponadto, warto wiedzieć, że po niezwykle intensywnym letnim sezonie turystycznym, październik na Cyprze przynosi spokojniejszą atmosferę. Plaże, atrakcje turystyczne i restauracje są mniej zatłoczone, co powinno zaoferować nam możliwość pełnego relaksu.

Październik stanowi także doskonały czas na zwiedzanie starożytnych miejsc, takich jak ruiny w Pafos czy świątynia Afrodyty. Słoneczna pogoda i przyjemne temperatury sprawiają, że odkrywanie tych miejsc jest znacznie bardziej komfortowe niż w środku lata. cypr

Co więcej, jak łatwo się domyślić, na Cyprze także wiele hoteli i kurortów oferuje w październiku – z powodu mniejszej liczby turystów – korzystniejsze ceny, co umożliwia nam bardziej ekonomiczny wypoczynek.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również