Podróże do Turcji na dowodzie!

Udostępnij

Witamy w TurcjiRewelacyjna wiadomość dla polskich turystów! Turecka ambasada w Warszawie podała, że od dziś, wtorku 19 kwietnia, paszport nie jest już konieczny, by przekroczyć granicę Turcji. Obywatele polscy mogą podróżować do lub tranzytem przez ten kraj wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Maksymalny czas pobytu turystycznego w Turcji bez paszportu i wizy wynosi aż 90 dni.

O przywilej dla polskich podróżnych zabiegała u władz tureckich turecka i europejska branża turystyczna. Podobna zasada działa już od kilku lat wobec Niemców, Francuzów i podróżnych z kilku krajów bałkańskich.

Turcja stara się ożywić swoją turystykę

Branża turystyczna w Turcji mocno cierpi z powodu inwazji Rosji w Ukrainie. Obywatele tych dwóch krajów bowiem dotąd licznie odwiedzali Turcję. W zeszłym roku Turcję odwiedziło ponad 4,5 miliona Rosjan i ponad 2 miliony Ukraińców.

Polacy także chętnie odwiedzają Turcję. W 2021 roku był to najpopularniejszy zagraniczny kierunek wakacyjny wśród turystów z naszego kraju. W efekcie w zeszłym roku Turcję odwiedziło niemal 580 tysięcy Polaków. Nie był to jednak rekord – przed pandemią, w 2019 roku, wynik ten wyniósł 880 tysięcy. Teraz, dzięki podróżom bez paszportu, istnieją spore szanse, że polscy turyści pokuszą się o ustanowienie jeszcze wyższego wyniku niż trzy lata temu.

Turcy odwiedzający Polskę nadal muszą posiadać paszport Turcja paszport

Co ciekawe, ułatwienie w podróżowaniu władze Turcji wprowadziły jednostronnie. To oznacza, że Turcy jadący do Polski nie będą uprzywilejowani i nadal będą musieli legitymować się paszportem.

Gdzie jeszcze można wyjechać bez paszportu?

O innych krajach, do których można podróżować bez paszportu – także tych egzotycznych, leżących poza Europą – przeczytasz tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również