Gary Gensler życzy wszystkiego najlepszego… bitcoinowi

bitcoin

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler jednak ma poczucie humoru. Z okazji Halloween życzył wszystkiego najlepszego białej księdze Bitcoina.

Szef SEC życzy bitcoinowi wszystkiego najlepszego!

W Halloween miała miejsce 15. rocznica premiery białej księgi Bitcoina. Z tej okazji przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, życzył bitcoinowi wszystkiego najlepszego. We wtorek w poście na platformie mediów społecznościowych X napisał: „Wszystkiego najlepszego z okazji 15. rocznicy [powstania] słynnej białej księgi Satoshiego, która zapoczątkowała kryptowaluty”.

Zakończył swój post wiadomością typu „cukierek albo psikus” dla firm kryptowalutowych. „Każda firma kryptowalutowa, która oszukuje inwestorów, powinna zacząć traktować ich w sposób zapewniający zgodność z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych” – ostrzegł.

Post Genslera spotkała się z licznymi komentarzami w mediach społecznościowych, a wiele z nich skupiało się na tym, kiedy planuje on zatwierdzić fundusz typu spot bitcoina. Do chwili obecnej organ nadzoru papierów wartościowych nie zatwierdził ETF-a na bitcoiny, pomimo udzielenia zgody na kilka funduszy ETF opartych na kontraktach terminowych na bitcoiny. Gensler wielokrotnie powtarzał, że postrzega wszystkie tokeny jako papiery wartościowe, z wyjątkiem bitcoina.

Co z ETF-ami?


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Przewodniczący SEC powiedział w tym tygodniu, że zarządzany przez niego organ regulacyjny analizuje obecnie wnioski dot. powstania funduszy ETF na bitcoiny. Z rejestrów publicznych wynika, że w SEC złożonych jest aż 12 wniosków o takie fundusze ETF, w tym wniosek firmy Grayscale Investments o przekształcenie jej funduszu powierniczego (GBTC) we właśnie ETF na bitcoiny. Wnioskodawcami są też: ARK Investment Management Cathie Wood, Blackrock, Bitwise, Wisdomtree, Fidelity, Vaneck i Invesco. SEC w kontekście 8 wniosków ma czas do pierwszego kwartału przyszłego roku, a trzy pozostałe mogą zostać „klepnięte” najpóźniej w 2. kw. 2024 r.

Niektórzy analitycy, w tym ci z JPMorgana, oczekują, że SEC zatwierdzi jednocześnie wiele  ETF-ów na bitcoiny. Niedawno cena bitcoina wzrosła w samej wyniku spekulacji, że Blackrock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami, jest bliski uruchomienia swojego spotowego ETF-u na BTC.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments