Poznaj ciekawe gadżety do samochodu za niewielkie pieniądze

220

Każdy miłośnik motoryzacji jest w stu procentach przekonany, że samochody to zdecydowanie coś więcej niż tylko środek transportu, którego zadaniem jest przemieszczenie nas z punktu A do punktu B. Ukochane auto jest w stanie sprawiać nam prawdziwą radość każdego dnia i umilać życie – nawet podczas żmudnej drogi do pracy, która teoretycznie zawsze wygląda tak samo. Nic więc dziwnego, iż chcemy, aby nasze samochody posiadały jak najwięcej zalet, były jak najbardziej spersonalizowane, dostosowane do naszych preferencji i potrzeb.

Z tego powodu chętnie wyposażamy je w dodatkowe akcesoria. Poniżej prezentujemy kilka takich gadżetów, które z całą pewnością mogą zwiększyć komfort lub bezpieczeństwo podróży naszym samochodem. Na początek:

Transmiter FM Bluetooth

Nie każde auto posiada w wyposażeniu nowoczesny system audio. Jeżeli nasze radio samochodowe nie obsługuje technologii Bluetooth ani nie ma wejścia USB, to odtworzenie ulubionych playlist ze smartfona bywa niemałym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi tutaj transmiter.

Samochodowy transmiter FM Bluetooth pozwala połączyć radio samochodowe ze smartfonem, nawet jeśli w aucie brak wejścia USB lub łącza Bluetooth. Umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych, ale także odtwarza muzykę z telefonu, choćby za pośrednictwem aplikacji streamingowych – przez Bluetooth. Wystarczy włożyć go w gniazdo zapalniczki, a w samochodowym radio ustawić odpowiednią częstotliwość – i gotowe.

Ładowarka samochodowa Ładowanie smartfona w aucie

Smartfon jest nam dziś niezbędny praktycznie w każdych okolicznościach. Nie możemy sobie pozwolić, by się nagle rozładował i wyłączył. Podczas podróży także wielu z nas nierzadko go wykorzystuje – choćby ze względu na nawigację GPS, aplikację służącą do informowania o fotoradarach czy rozmawianie przez zestaw głośnomówiący. Niestety baterie nowoczesnych smartfonów bardzo szybko się wyczerpują.

W celu naładowania smartfona w aucie wystarczy dokupić ładowarkę samochodową wkładaną do gniazda zapalniczki, z odpowiednią do naszego urządzenia końcówką. Taki niedrogi sprzęt, ratujący przed problematycznymi sytuacjami rozładowania się smartfona, powinien znajdować się na wyposażeniu absolutnie każdego kierowcy regularnie korzystającego ze swojego samochodu.

Uchwyt na smartfona Smartfon w uchwycie w aucie

Jak już zostało wyżej wspomniane, smartfon bywa bardzo pomocny dla kierowcy, nawet podczas jazdy samochodem. Jednak, aby bezpiecznie z niego korzystać i móc zerkać na przykład na aplikację pełniącą rolą nawigacji GPS, powinien znajdować się on w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej wysokości.

Z pomocą przychodzi tutaj uchwyt samochodowy, który przyczepiamy do szyby lub deski rozdzielczej. Ważne jest, aby możliwy był obrót uchwytu o 360 stopni w dowolnej płaszczyźnie. Dobrze też, aby mechanizm uchwytu pozwalał umieszczać smartfony o różnej wielkości i szerokości. W takim przypadku nie będziemy musieli wymieniać takiego gadżetu, gdy kupimy nowego smartfona.

Wyświetlacz HUD

Fantastycznym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem poprawiającym komfort podróżowania jest wyświetlacz Head-Up-Display, szerzej znany za pomocą akronimu HUD. Pozwala on kontrolować jazdę bez odrywania wzroku z przedniej szyby – po prostu wszystkie podstawowe informacje, typu wskazania nawigacji, prędkość czy obroty silnika, są wyświetlane na szybkie przed oczami kierowcy.

Dzięki temu nie trzeba odrywać wzroku od drogi w celu zerkania na “zegary” i inne ekrany. Rozwiązanie takie pomaga kierowcom podczas jazdy pozwalając na pełną koncentrację na drodze, ale nie zastępuje czujności kierowcy.

Wideorejestrator Wideorejestrator

Kamerki samochodowe szybko stały się częstymi gośćmi w naszych samochodach. Chyba nikogo nie należy przekonywać, że absolutnie warto je posiadać – w końcu nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nagranie z niej nie ułatwi ustalenia sprawcy zdarzenia.

Wideorejestrator ma nam przede wszystkim zapewnić jak najlepszą jakość nagrania. Im będzie ona lepsza, tym więcej szczegółów zobaczymy na nagraniu. Powinniśmy bez problemu dostrzec choćby numery rejestracyjne pojazdu, czy rysy twarzy kierowcy. Każdy z producentów wideorejestratorów podaje parametry swojego urządzenia. Mimo wszystko jednak w pierwszej kolejności najlepiej samodzielnie znaleźć w Internecie filmy nagrane przy użyciu konkretnego modelu. Pamiętajmy przy tym, że serwisy takie jak YouTube kompresują wideo, przez co nieco obniżają jego jakość.

Podgrzewacz kabinowy

Jednym z niezaprzeczalnych hitów ostatnich sezonów zimowych są przenośne podgrzewacze kabinowe. Taki sprzęt ma przede wszystkim jedno zadanie – zadbać o to, by w aucie było ciepło zanim się do niego wsiądzie. Mało tego, podgrzewacz można zaprogramować, aby rozpoczął ogrzewanie wnętrza 10-20 minut przed naszym wyjściem do pracy i odparował szyby.

Co istotne. urządzenie ma własne źródło zasilania w postaci akumulatora. Dlatego można je włączyć zdalnie, aby ogrzało auto zanim jeszcze uruchomimy silnik. Dopiero następnie, w czasie jazdy możemy je naładować, aby mogło popracować również następnego dnia.

Lodówka samochodowa Lodówka samochodowa

Teraz dla odmiany coś dla ochłody. Lodówka samochodowa znakomicie sprawdza się w przypadku dłuższych podróży i nierzadko bywa po prostu niezastąpiona. Warto wspomnieć, że w sprzedaży mamy kilka rodzajów takich lodówek. Pasywna nie wymaga zasilania, a w zamian opiera się na specjalnych wkładach chłodzących. Natknąć się można jeszcze na inne, wymagające już podpięcia do prądu: termoelektryczne, sprężarkowe i absorpcyjne.

Alkomat

Jeszcze dekadę temu domowa wersja alkomatu kojarzyła się z bardzo wysokim wydatkiem. Popularyzacja technologicznych gadżetów sprawiła jednak, że profesjonalne urządzenia stały się coraz tańsze i zaczęły zaglądać do aut kierowców. I całkowicie słusznie – w końcu kierowca przyłapany na kierowaniu pojazdem mechanicznym z promilami we krwi może liczyć nie tylko na sowity mandat, ale przede wszystkim utratę prawa jazdy i karę pozbawienia wolności.

Dlaczego warto wyposażyć się w alkomat? Negatywny wynik badania alkomatem

Zakup alkomatu to inwestycja, która może okazać się zbawienna dla każdego kierowcy. Po pierwsze, przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że siadając za kierownicą pojazdu, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za pozostałe osoby znajdujące się w pojeździe, a nawet w pewnym stopniu za innych użytkowników drogi.

Pomijając już sam aspekt bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę także na inne, omówione wyżej konsekwencje prawne. Bardzo wielu osobom zdarzyła się sytuacja, że dzień po imprezie uważały się one już za całkowicie trzeźwe, lecz po dmuchnięciu w alkomat okazało się, że w wydychanym powietrzu znajduje się jeszcze stężenie alkoholu przekraczające dozwolony limit. W takich sytuacjach posiadanie alkomatu przestrzeże kierowcę przed decyzją by usiąść za kółko, a w efekcie bardzo możliwe, że uchroni go również przed utratą prawa jazdy i innymi poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments