Kraje G7 chcą regulować rynek kryptowalut

200

Chaos na rynku kryptowalut, który zapanował w następstwie upadku Terry, spowodował, że rządy na całym świecie poczuły, jak pilna jest kontynuacja procesu regulacji. Urzędnicy finansowi G7 wzywają Radę Stabilności Finansowej do zaostrzenia regulacji dotyczących kryptowalut.

G7 zacznie regulować rynek

Urzędnicy finansowi z Grupy G7 wezwali Radę Stabilności Finansowej do przyspieszenia regulacji kryptowalut, podał w czwartek Reuters, powołując się na kopię otrzymanego komunikatu. Urzędnicy z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Koenigswinter w Niemczech po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 na początku tygodnia.

„W świetle niedawnych zawirowań na rynku kryptowalut, G7 wzywa FSB (Radę Stabilności Finansowej)… do przyspieszenia szybkiego rozwoju i wdrażania spójnych i kompleksowych regulacji”, podano w dokumencie.

Zamieszanie, o którym mowa, to upadek stablecoina TerraUSD (UST), który rozpoczął się 8 maja i wywołał falę uderzeniową w cały rynek kryptowalut. Pojawiły się sygnały ostrzegawcze, że ministrowie G7 zajmą się problemem na swoim najnowszym spotkaniu.

Gubernator Banku Francji François Villeroy de Galhau, przemawiając we wtorek na Forum Rynków Wschodzących w Paryżu, powiedział: „Aktywa kryptowalutowe mogą zakłócić międzynarodowy system finansowy, jeśli nie będą regulowane, nadzorowane i interoperacyjne w spójny i odpowiedni sposób w różnych jurysdykcjach”. Dodał: „Prawdopodobnie […] będziemy omawiać te kwestie pośród wielu innych na spotkaniu G7 w Niemczech w tym tygodniu”.

Rada Stabilności Finansowej jest ciałem doradczym związanym z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych. Jej członkowie reprezentują instytucje z 24 krajów oraz kilka organizacji międzynarodowych. Nie ma jednak uprawnień egzekucyjnych.

USA też myślą o regulacjach

Dodajmy, że Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen powtórzyła z kolei swoje poprzednie apele o „spójne ramy federalne” dotyczące stablecoinów w Senackiej Komisji Bankowej 10 maja, mówiąc, że sytuacja „po prostu ilustruje, że jest to szybko rozwijający się produkt i że istnieje ryzyko dla stabilności finansowej i potrzebujemy odpowiednich ram”.

Jak więc widać, władze zaczynają brać po lupę kryptowaluty. Z jakim efektem? Przekonamy się zapewne w nadchodzących paru latach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments