Fortepian Władysława Szpilmana to najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w Polsce – poinformował właśnie największy polski dom aukcyjny DESA Unicum. We wtorek sprzedano go za prawie 1,3 mln zł.

Instrument Szpilmana

Chodzi o fortepian Steinway, który został wyprodukowany w 1940 r. Nie chodzi jednak o wiek instrumentu, ale jego byłego właściciela – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Do tego licytowano m.in. jego zegarek kieszonkowy Omega (za 248 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (88,5 tys. zł). Za 142 tys. zł sprzedano też rękopis suity „Życie maszyn”. Warto dodać, że przed aukcją rękopis wyceniono na „tylko” 12 tys. zł, zegarek 10-16 tys. zł, a pióro 10-14 tys. zł.

Ostatecznie sprzedano ponad 50 przedmiotów legendarnego muzyka, a z całej aukcji uzyskano ponad 2,5 mln zł. To kolejny rekord w kwestii memorabiliów w Polsce. Wszystkie eksponaty na sprzedaż przekazali synowie Władysława Szpilmana – Krzysztofa i Andrzeja. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na popularyzowanie twórczości ich ojca na świecie.

„Pianista”

Kim był Władysław Szpilman? Ten urodzony w 1911 r. w Sosnowcu muzyk był polskim kompozytorem, aranżerem i pianistą żydowskiego pochodzenia. Napisał m.in. „Trzech przyjaciół z boiska”, „Tych lat nie odda nikt”, „Jutro będzie dobry dzień” Heleny Majdaniec czy „W małym kinie” Mieczysława Fogga. Tworzył przed i po II wojnie światowej.

Tragicznym faktem jest jednak to, że najbardziej znany jest ze swoich wspomnień z czasów wojny, które opublikował w 1946 roku pod tytułem „Śmierć miasta”. W czasach PRL książka została jednak ocenzurowana, bowiem nie wpisywała się w ówczesną propagandę państwową. Dopiero w latach 90. wydano jej pełną wersję. Zmieniono też tytuł na „Pianistę”.

Pod tym ostatnim szyldem przeniesiono ją na srebrny ekran. Mowa oczywiście o głośnym filmie Romana Polańskiego z Adrienem Brodym w roli głównej. Produkcja okazała się hitem komercyjnym i finansowym. Została zagrodzona Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego filmu, a także zdobyła aż trzy Oscary: za reżyserię, pierwszoplanową rolę męską i za scenariusz.

Słynna gitara popularnego gitarzysty

Fortepian Szpilmana okazuje się być jednak bardzo tani przy gitarze Kurta Cobaina, nieżyjącego już lidera Nirvany. Tę ostatnią sprzedano bowiem na aukcji za rekordową kwotę 6 milionów USD. Transakcję zawarto w Los Angeles. Pierwotnie szacowano, że instrument „pójdzie” za 2 mln USD.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments