Amerykański miliarderzy zbili podczas kryzysu prawdziwe fortuny

Od początku pandemii fortuny 643 amerykańskich miliarderów zwiększyły się w sumie o 845 mld USD, a więc średnio o 29 proc.

256

Choć wielu z nas kryzys kojarzy się z z utratą majątku, to trzeba pamiętać, że w przyrodzie nic nie ginie. Tam, gdzie jedni tracą pracę i oszczędności życia, inni się bogacą. Według raportu amerykańskiego think tanku Institute for Policy Studies, od początku pandemii fortuny 643 amerykańskich miliarderów zwiększyły się w sumie o 845 mld USD, a więc średnio o 29 proc.

Elon Musk największym beneficjant kryzysu

Od 1 stycznia 2020 r. fortuny 34 najbogatszych amerykańskich miliarderów wzrosły o dziesiątki milionów USD. Ośmiu z nich w okresie od 10 kwietnia powiększyło swój majątek o ponad miliard USD. Największymi „beneficjentami” okazali: Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates i Mark Zuckerberg.

Wartość największych fortun świata (w mld USD, netto; stan na 22.09.2020 r.) | Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Podatek majątkowy: za i przeciw

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w opublikowanym dziś Tygodniku Gospodarczym zwracając uwagę, że tak ogromne zyski zaczynają przekonywać dotąd nieprzekonanych do potrzeby opodatkowania majątku najbogatszych obywateli.

Podatek ten zwany potocznie podatkiem majątkowym miałby pomóc w sfinansowaniu kosztów odbudowy gospodarki po pandemii.

Co ciekawe, wielu miliarderów samemu zgłasza gotowość uiszczenia dodatkowej daniny, czego przykładem był wystosowany w lipcu br. list 83 przedstawicieli najbogatszych elit wzywający władze do opodatkowania ich fortun.

Korzystając z okazji, ekonomiści PIE postanowili przytoczyć najważniejsze argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Od lat wzbudza ono bowiem kontrowersje nie tylko wśród polityków i biznesmenów, lecz także wśród ekonomistów.

– Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że jest to dobry sposób na redystrybucję bogactwa na rzecz tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, ponieważ tradycyjne narzędzia podatkowe nie sięgają swoim zakresem inwestycji i innych trudnych do zidentyfikowania sposobów wzbogacenia się – wskazano w Tygodniku Gospodarczym dodając, że miałby to też być dobry sposób na ograniczenie wpływu bogatego lobby na procesy polityczne oraz nieuczciwej konkurencji.

Zdania na temat ograniczania wpływu bogaczy na politykę są jednak podzielone.

– Część ekspertów uważa, że podatek od majątku będzie stanowił dodatkową zachętę do inwestowania w kampanie polityczne jako forma unikania opodatkowania – wskazują ekonomiści dodając, iż przeciwnicy zwracają uwagę na trudność jego implementacji związaną z ustaleniem jego wysokości i bazy podatkowej oraz łatwością uniknięcia tej daniny oraz negatywne długofalowe skutki dla wzrostu gospodarczego i rynku pracy. Twierdzą, że podatek od majątku penalizuje sukces przedsiębiorczych i pracowitych jednostek oraz nie docenia wartości rynkowej innowacji, które są źródłem największych majątków. Opodatkowanie przychodów z takich innowacji grozi ograniczeniem inwestycji i sprzyja zwiększonym wydatkom na dobra luksusowe, które nie służą innym obywatelom.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments