Facebook zmienia nazwę

884
Facebook

Szef Facebooka Mark Zuckerberg opisał w czwartek swoją wizję „metawersum”. To projekt nowego Internetu w połączeniu z wirtualną rzeczywistością.

Metawersum

– Chcę, byśmy z czasem byli postrzegani jako firma związana z metawersum – przekazał Zuckerberg, mówiąc o nowej wizji swojej firmy.

Jak twierdzi, Facebook i inne aplikacje spółki muszą przejść rebranding. Wszystko to by lepiej kojarzyć się z nową technologią. Nowa nazwa Facebooka ma brzmieć Meta.

W metawersum będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się (…) zamiast patrzeć na ekran, będziesz się czuł, jakbyś tam był – powiedział Zuckerberg.

Przyznał jednak też, że do realizacji tej wizji jest jeszcze daleko. Fundamentem będą jednak tworzone już przez Facebooka platformy Horizon Worlds i Workrooms, służące m.in. do spotkań i pracy w VR, tworzenia wirtualnej przestrzeni domowej oraz gier, istniejące dotąd jedynie w ograniczonej wersji testowej.

Firma dodała, że rewolucja potrwa jeszcze dekadę i będzie wymagać „co najmniej tuzina dużych przełomów technologicznych”. Zuckerberg zapowiedział, że firma zamierza zainwestować w projekt „miliardy dolarów” i dotrzeć docelowo do miliarda użytkowników.

– Biorąc pod uwagę całą (poświęcaną nam) uwagę i debatę publiczną, niektórzy z was mogą zapytać: dlaczego robicie to teraz? – przyznał Zuckerberg. – Odpowiedź brzmi: wierzę, że zostaliśmy stworzeni, by tworzyć; wierzę, że technologia może czynić nasze życie lepszym i że przyszłość nie zbuduje się sama – odpowiedział.

Dodał też, że „zawsze będą bieżące problemy do rozwiązania”.

VR

Zuckerberg stwierdził także, że ostatnie lata nauczyły go, że fundamentem metawersum powinno być bezpieczeństwo i prywatność.

Firma zapowiedziała też przy okazji wypuszczenie na rynek w przyszłym roku nowego zestawu gogli VR o nazwie Cambria. Ten ma m.in. odzwierciedlać mimikę twarzy użytkownika w wirtualnej rzeczywistości. Innym produktem, nad którym pracuje Meta, są okulary AR, mające umożliwiać wyświetlanie elementów wirtualnych w świecie rzeczywistym. Urządzenie „projektu Nazara” docelowo ma wyglądać jak zwykłe okulary z 5-milimetrowymi soczewkami. Prace nad nim wciąż są jednak dalekie od zakończenia, jak dodali eksperci Facebooka.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments