Elektryczne wózki widłowe – do pracy w magazynach i na zewnątrz

0
Elektryczne wózki widłowe - do pracy w magazynach i na zewnątrz

Jeśli szukasz efektywnych i skutecznych urządzeń do pracy na zewnątrz lub w budynkach, warto przyjrzeć się nieco bliżej różnego typu elektrycznym wózkom widłowym. Zapewniają one wysoki komfort pracy. Dzięki dużej dostępności na rynku, łatwo można wybrać sprzęt dopasowany do oczekiwań oraz potrzeb swojej firmy.

Elektryczne wózki widłowe – rodzaje i podział

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem elektrycznym. Wynika to głównie z popularności tych urządzeń, ale także ich skutecznego działania oraz komfortu pracy z ich wykorzystaniem.

Praca wózków elektrycznych jest cicha, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie słuchawek wygłuszających w jej trakcie, a operatorzy nie są narażeni na bóle głowy czy urazy słuchu.

Do wózków unoszących z napędem elektrycznym należą:

W niektórych okolicznościach do tej kategorii zalicza się również (właśnie ze względu na napęd):

  • elektryczne wózki paletowe (prowadzone, z podestem oraz z masztem)
  • czy wózki teleskopowe/platformy robocze, służące np. do przeprowadzania remontów itp. w wysokich partiach budynków.

Oczywiście, wszystko zależy od interpretacji tego, jak rozumie się termin wózki widłowe.

Najlepsze do prac magazynowych

Praca w magazynach czy hurtowniach bywa bardzo wymagająca. Szczególnie jeśli w grę wchodzi wysokie składowanie, trzeba być bardzo precyzyjnym, przestrzegać zasad BHP i sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Co ważne, nie każdy wózek widłowy może pracować w budynku. Do kategorii urządzeń, które nie są przystosowane i nie powinny być używane w zamkniętych pomieszczeniach należą wózki widłowe spalinowe Diesel oraz wózki widłowe gazowe. Dlaczego? Emitują one spaliny, które przedostając się do powietrza mogą być w nadmiarze niebezpieczne dla ludzi i szkodzić zdrowiu.

Dlatego w pracach magazynowych, polegających głównie na składowaniu, pobieraniu czy kompletowaniu ładunków, wybiera się ekologiczne urządzenia z napędem elektrycznym.

Wózki elektryczne w pracach zewnętrznych

różne modele wózków widłowych dostępne na rynku

Czy zastosowanie wózków elektrycznych w pracach zewnętrznych jest dopuszczalne, jeśli mowa o ich wykorzystaniu głównie w budynkach? A dlaczego nie! Urządzenia elektryczne równie dobrze radzą sobie na zewnątrz budynków, co wewnątrz.

Ich dodatkowym atutem jest fakt, że lepiej sprawdzają się w pracy w zimowe, mroźne dni niż pojazdy z napędem spalinowym, które w przypadku niewielkiej ilości paliwa lub gazu mogą mieć problemy z odpalaniem.

Ważne jednak, aby wszystkie rodzaje urządzeń po zakończeniu zmiany zostały poddawane codziennemu przeglądowi, który oceni, czy w trakcie pracy wózek nie uległ żadnemu uszkodzeniu.

Jak pracują wózki widłowe elektryczne?

Najbardziej popularny typ wózków elektrycznych czyli wózki czołowe wykorzystuje się zazwyczaj do wymagających prac transportowych, głównie rozładowania palet z ciężarówek czy przewożenia ich w konkretne docelowe miejsca składowania.

Dzięki dodatkowemu osprzętowi, wózki widłowe mogą przewozić nie tylko palety, ale np. beczki czy innego rodzaju ładunki.

Wciąż jednak najważniejszy jest udźwig maksymalny tych urządzeń. Elektryczne wózki widłowe mogą unosić ładunki o wadze kilku ton (do około 7-8) na wysokość kilku metrów (do ok. 4-5). Wszystko zależy natomiast od producenta urządzeń, mocy urządzenia i zastosowanych technologii. Przed zakupem, zawsze należy sprawdzić te parametry a także to, czy diagram udźwigu odpowiada wymaganiom.

Co ważne, elektryczne wózki widłowe przystosowane są raczej do poruszania się do płaskiej, równej nawierzchni. Nie powinno się ich wykorzystywać do jazdy po wzniesieniach czy pagórkach. Mogą nie poradzić sobie na wyboistym terenie.

Podsumowanie

podsumowanie - elektryczne wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe doskonale sprawdzają się w pracy na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Ich niewielkie kształty umożliwiają im sprawne przemieszczanie się w wąskich korytarzach magazynowych. Różne typu pojazdów natomiast umożliwiają idealny dobór sprzętu do oczekiwań – transportowania, składowania średniego lub wysokiego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments