W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej

0
OZE ustawa

Na Pomorzu powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej. W skali roku będzie w stanie wytworzyć 230 GWh zielonej energii.

Farma w Zwartowie

– Budowana przez nas farma fotowoltaiczna w Zwartowie jest zlokalizowana na działce o powierzchni 300 ha, czyli gdyby to był jeden równy kawałek, to miałby kilometr szerokości i trzy kilometry długości. Będzie to największa elektrownia w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Wiadomo, że budowa elektrowni fotowoltaicznej ruszy w I kwartale tego roku i potrwa kilkanaście miesięcy. Za inwestycję odpowiada spółka Respect Energy wraz z niemieckim koncernem Goldbeck Solar. Projekt znalazł się wśród wygranych aukcji na wsparcie dla OZE, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w połowie grudnia.

230 GWh

Farma w ciągu roku wytworzy 230 GWh zielonej energii. Przez 30 lat przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 5 mln ton.

Nasza elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie to jest 203 MW zainstalowanej mocy. W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania, Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja, największa w Polsce w tej chwili – dodał prezes Respect Energy.

Inwestycja zwiększy udział OZE w łącznej zainstalowanej mocy źródeł energii elektrycznej. Na koniec października moc zainstalowana OZE wyniosła 11,7 GW, co oznacza wzrost o 26,8 proc. r/r.

W średnioterminowej perspektywie 10-15 lat w polskim systemie elektroenergetycznym będziemy potrzebować około 30 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice i porównywalnej wartości z lądowych farm wiatrowych – mówił Sebastian Jabłoński. – W najbliższych latach będziemy mieli dynamiczny wzrost inwestycji głównie w fotowoltaice i wietrze, ponieważ są to technologie, które są najbardziej uzasadnione ekonomicznie. W ciągu najbliższych 10-15 lat powinniśmy zbudować około 30 GW w fotowoltaice, czyli zwiększyć moc 10-krotnie, i porównywalną wartość w wietrze, czyli skala inwestycji to będzie pięcio-sześciokrotny wzrost zainstalowanej mocy – dodał.

Jak zapowiada, w planach są kolejne elektrownie OZE. Partnerstwo strategiczne Respect Energy z Goldbeck Solar umożliwi coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 350 MW.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments