W sobotę swój powrót do polskiej polityki ogłosił Donald Tusk. Efekty są już widoczne w sondażach. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je co prawda Zjednoczona Prawica, ale 2. miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (KO), czyli koalicja PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej.

Efekt Tuska

Powrót byłego premiera sprawił, że KO znów rośnie w siłę.

Co prawda, na Zjednoczoną Prawicę głos chce oddać 29 proc. Polaków, ale drugi wynik przypadłby Koalicji Obywatelskiej. Z sondażu wyborczego „Puls Opinii” zrealizowanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM wynika, że na PO i jej koalicjantów chce zagłosować aż 23 proc. osób. Trzecie miejsce w sondażu zajął zaś ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. Chce na niego zagłosować 17 proc. osób.

W Sejmie i Senacie moglibyśmy zobaczyć też polityków z Konfederacji (10 proc.) oraz Lewicy (8 proc.). Poza Sejmem znalazłoby się z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.) oraz ruch Kukiz’15 (1 proc.). 8 proc. ankietowanych nie wie jednak, na kogo chciałoby zagłosować.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższych dniach to gotowość udziału w nich zadeklarowało 81 proc. respondentów. W tej grupie aż 66 proc. stwierdziło, że na pewno zagłosuje.

Sondaż został zrealizowany w dniach 2-5 lipca 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Tuska wraca

Swoją decyzję o powrocie do polskiej polityki Tusk ogłosił w sobotę. Stanął na czele PO. Wcześniej ze stanowiska przewodniczącego ustąpił Borys Budka, zaś byłego premiera wcielono do zarządu partii, gdy z funkcji członka zrezygnowała Ewa Kopacz. Tusk jako najstarszy wiekiem członek zarządu, został p.o. przewodniczącego ugrupowania. Jak na razie nie są planowane wybory na przewodniczącego, więc Tusk może pełnić tę funkcję do kolejnych wyborów do Sejmu i Senatu.

Czy zmiana na fotelu lidera wystarczy, by PO znów stało się najsilniejszą partią opozycyjną w Polsce? Tego nie wiemy i przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy. Jak na razie popularność PO znów skoczyła, co widać po nowym badaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments