Dzieło Beksińskiego sprzedane za ok. 2 mln zł

0

Dzieło Zdzisława Beksińskiego zostało sprzedane za rekordową kwotę 1,92 miliona złotych. Za taką cenę sprzedano na aukcji obraz „Postać”.

„Postać” sprzedana

Na aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” padł historyczny rekord. Obraz „Postać” autorstwa Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za aż 1,92 mln złotych. Całkowity obrót wyniósł tego dnia 3,7 mln zł. Oznacza to, że aukcja była najlepszym w historii sztuki fantastycznej tego typu wydarzeniem na polskim rynku.

W czasie aukcji sprzedano też obraz Jerzego Dudy-Gracza „Obraz 2375 / Łagów – spóźniony”. Nabywcza uiścił za niego za 264 tys. zł. Do tego doszła praca „Gratifying importance of complicity” Rafała Olbińskiego za 168 tys. zł oraz „Klęcząca” Karola Bąka za 72 tys. złotych.

„Postać” Zdzisława Beksińskiego to obraz z 1978 roku. Minionego lata można było go oglądać w Centrum Praskim Koneser na wystawie prac artysty. Jak przekazała Desa Unicum „rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie”. W 2012 roku ta sama praca została sprzedana za 72 tysiące zł.

Na aukcji, która odbyła się 7 października, sprzedano 59 prac za łączną sumę 3,7 mln zł. Kolejna aukcja Sztuki Fantastycznej w Desa Unicum odbędzie się już w grudniu.

Beksiński

Zdzisław Beksiński to nieżyjący już polski inżynier, architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się też grafiką komputerową.

Jego wczesne rysunki (nierzadko dot. ludzkiej erotyki) w pruderyjnej Polsce Ludowej nie mogły być pokazywane inaczej niż na specjalnych pokazach dla „wtajemniczonych”. Przez wiele lat potem Beksiński nie rysował i do rysunku powrócił dopiero pod koniec życia.

W swej twórczości z lat 90. Beksiński coraz bardziej oddalał się od fantastyki, tajemniczych treści, pełnej grozy atmosfery, którymi były przepełnione jego obrazy z okresu „fantastycznego”, który też sam określał jako „barokowy”.

W 2016 r. do polskich kin trafił film opowiadający losy jego samego i jego najbliższej rodziny – żony i syna, znanego dziennikarza muzycznego. „Ostatnia rodzina”, bo o tej produkcji mowa, została nagrodzona na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2016 r. w konkursie głównym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments