Dyrektywa CSRD — firmy złożą raport na temat zrównoważonego rozwoju

Udostępnij

Świat biznesu to ogromne pieniądze, za którymi często szedł wyzysk, łamanie praw człowieka i niszczenie środowiska naturalnego. Niektóre firmy od dawna dążą do zrównoważonego rozwoju, kiedy inne nie do końca interesując się najważniejszymi aspektami ESG. O co właściwie chodzi w ESG? Dlaczego zrównoważony rozwój jest tak ważny i co zmienia nowa unijna dyrektywa CRSD?

ESG to konieczność

ESG to skrót od słów Environmental, Social i Governance. Głównym założeniem ESG jest dbanie o środowisko, społeczeństwo, relacje z otoczeniem oraz ład korporacyjny. Najważniejszym celem ESG jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju, który uwzględnia wpływ działań firmy na otoczenie, społeczeństwo i jej wewnętrzną strukturę zarządzania. Innymi słowy, ESG dąży do wypracowania modelu biznesowego, który przyczynia się do poprawy jakości życia na całym świecie, przy jednoczesnym osiąganiu sukcesów finansowych.

dyrektywa CSRDBiznes przez lata mocno się zmieniał, a wpływ na trendy w biznesie miały ruchy społeczne, a także zachowania i potrzeby konsumentów. Aktualnie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy dana firma działa w duchu ESG. Jednym z najistotniejszych aspektów ESG jest dbanie o środowisko. W wyniku nadmiernej eksploatacji Ziemi przez wieki zmiana podejścia jest zwyczajnie konieczna, o czym od dawna informują naukowcy.

Firmy, które wprowadzają ESG, jeszcze przez jakiś czas mogą zyskać. Przedsiębiorstwa, które dbają o środowisko, relacje z pracownikami i ład korporacyjny są postrzegane jako bardziej świadome i godne zaufania. Konsumenci chętniej korzystają z usług firm, które dbają o poszczególne aspekty ESG. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa decydują się działać w duchu ESG. Wszystko dlatego, że zmiana podejścia wiąże się ze sporymi kosztami i utratą konkurencyjności na pewien czas. Poza tym biznes bez odgórnych regulacji niechętnie się zmienia. Ale jak właściwie może pomóc nowa unijna dyrektywa CRSD? Firmy będą musiały składać raport na temat zrównoważonego rozwoju.

O co chodzi w dyrektywie CRSD?

Wiele firm od dawna wprowadzało różne aspekty ESG i dążyło do zrównoważonego rozwoju. Jednak do tej pory część tematów była marginalizowana i ciężko było realnie sprawdzić, jakie działania przedsiębiorstwa prowadzą. Wszystko ma zmienić Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 roku w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa CRSD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) nakłada na firmy obowiązek raportowania w zakresie ich wpływu na środowisko, prawa człowieka, ład korporacyjny oraz społeczeństwo. Ale co to właściwie zmieni i jak może wpłynąć na większe zainteresowanie przedsiębiorstw ESG?

dyrektywa CSRDPrzede wszystkim obowiązek raportowania na temat ESG sprawi, że firmy będą bardziej świadome tego, jaki wpływ mają na środowisko i otoczenie. Kolejną kwestią jest większa transparentność i możliwość sprawdzenia danej firmy przez konsumentów. Sama sprawozdawczość będzie obwarowana obowiązkowym audytem, a raporty znajdą się w oficjalnej bazie raportów.

Część firm już od jakiegoś czasu działa i dąży do zrównoważonego rozwoju, jednak to nie oznacza, że tworzenie raportów z uwzględnieniem ESG będzie takie proste. Właśnie dlatego obowiązywać będzie trzyetapowy harmonogram składania raportów.

Zaczynamy od gigantów

W wyniku nowej unijnej dyrektywy CRSD przedsiębiorstwa będą miały obowiązek składać raporty na temat poszczególnych działań związanych z ESG. Jednak biznes nie jest odpowiednio przygotowany na zmiany, a wiele firm jeszcze nie wie, jak raportować na temat zrównoważonego rozwoju. Między innymi dlatego jako pierwsze złożą raport duże firmy, które już teraz raportowały na podstawie ustawy o rachunkowości. W 2025 roku za rok 2024 złożą raport przedsiębiorstwa (jednostki zainteresowania publicznego), które zatrudniają ponad 500 osób i które już składały podobne raporty na podstawie ustawy o rachunkowości.

dyrektywa CSRDDzięki trzyetapowym harmonogramowi składania raportów firmy, które do tej pory nie składały sprawozdań, będą miały szansę lepiej się przygotować. Rok po złożeniu raportu przez pierwsze firmy, czyli w 2026 roku, złożą raport pozostałe duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 500 osób. Dopiero w 2027 roku sprawozdanie złożą średnie i małe spółki giełdowe.

Kluczem do odpowiedniego przygotowania raportu będzie automatyzacja i aplikacje, które już teraz pomagają tworzyć sprawozdania na temat zrównoważonego rozwoju. A co dokładnie powinno znaleźć się w takim raporcie?

Co znajdzie się w raportach na temat zrównoważonego rozwoju?

Przedsiębiorstwa, które na podstawie unijnej dyrektywy CRSD będą musiały złożyć raport na temat zrównoważonego rozwoju, muszą uwzględnić w nim między innymi transformację elektryczną. Dokładniej chodzi o plany danej firmy na ograniczenie zużycia paliw kopalnych a w dłuższej perspektywie całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Kolejnym obszarem, który powinien znaleźć się w raporcie, jest ochrona bioróżnorodności. Ta kwestia będzie brana pod uwagę pod kątem ryzyka danego przedsięwzięcia biznesowego. Głównym celem jest ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem.

Niezwykle ważną kwestią, którą przedsiębiorstwa będą musiały uwzględnić w raporcie, jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Dokładniej firmy będą informować o tym, co robią, aby przedłużyć cykl życia produktów dzięki na przykład wybieraniu trwałych materiałów w czasie produkcji. Ostatnim elementem związanym z ochroną środowiska będzie zapotrzebowanie i zużycie wody w danej firmie.

Poza kwestiami ekologicznymi w raportach powinny znaleźć się także aspekty społeczne. Firmy będą miały obowiązek poinformować o tym, jak wygląda sytuacja zatrudnianych przez nich osób. ESG dąży do zapewnienia pracownikom godnych wynagrodzeń i dbanie o prawa człowieka.

Świat musi się zmienić

ESG

ESG, czyli Environmental, Social i Governance, to podejście, które dąży do zapewnienia zrównoważonego rozwoju poprzez dbanie o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Wprowadzenie ESG w działalność firmy może przynieść korzyści, ponieważ coraz więcej konsumentów i inwestorów zwraca uwagę na aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Firmy, które dbają o ESG, są postrzegane jako bardziej świadome i godne zaufania, co może przyciągnąć klientów i inwestorów.

Nie wszystkie przedsiębiorstwa są skłonne do wprowadzenia ESG, ponieważ wiąże się to z kosztami i utratą konkurencyjności na pewien czas. Nowa unijna dyrektywa CRSD ma na celu zwiększenie świadomości firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nakłada ona na firmy obowiązek raportowania w zakresie ich wpływu na środowisko, prawa człowieka, ład korporacyjny oraz społeczeństwo. Dzięki temu firmy będą bardziej świadome swojego wpływu na otoczenie i będą zmuszone do zwracania większej uwagi na aspekty związane z ESG.

Dyrektywa CRSD przyczyni się również do większej transparentności działań firm, co umożliwi konsumentom lepsze poznanie i wybór firm, które kładą nacisk na zrównoważony rozwój. Wymagane audyty oraz oficjalna baza raportów sprawią, że dane dotyczące ESG będą łatwiej dostępne.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również