Chcesz zmienić swoja dotychczasową pracę? A może obecnie jesteś w okresie przejściowy i szukasz nowego kierunku zawodowego? Aktualnie podstawową metodą poszukiwania pracy są zasoby internetowe, zwłaszcza serwisy z ofertami specjalnie do tego celu przeznaczone. Pandemia COVID-19 tylko wywołała gigantyczny rozwój tego typu serwisów. W czasach zachowania dystansu społecznego czy lockdownu, internet oferuje nam praktycznie nieograniczone możliwości – możemy szukać pracy praktycznie w każdym zakątku świata, gdzie tylko dusza zapragnie.
Tak więc gdzie szukać ofert pracy w Polsce oraz za granicą? Jakie są najlepsze portale z ofertami pracy? Dowiemy się poniżej, na początek portale z ofertami pracy w Polsce:
Gdzie szukać ofert pracy w Polsce? Pracuj.pl
Pracuj.pl to prawdopodobnie najpopularniejszy polski serwis rekrutacyjny. Rozpoczął on swoją działalność w 2000 roku. Na obecną chwilę gromadzi prawie 6,5 miliona zarejestrowanych użytkowników oraz 40 tysięcy rekruterów.
Aktualna baza ofert pracy wynosi ponad 85 tysięcy, która może być filtrowana ze względu na: lokalizację (miasta, województwa), branżę, poziom stanowiska, wymiar pracy, wymagane języki czy inne (minimalne wynagrodzenie, czy oferty bezpośrednio od pracodawcy).
Poza wyszukiwarką pracy serwis oferuje raporty zarobkowe, analizę trendów na rynku pracy, szablony dokumentów rekrutacyjnych, kreator CV, kalkulator wynagrodzeń czy porady w obszarze poszukiwania pracy.
Gdzie szukać ofert pracy w Polsce – Praca.pl
Praca.pl to kolejny z największych polskich portali pracy. Działa od 2004 roku. Aktualna baza ofert pracy wynosi ponad 50 tysięcy. Można filtrować je pod kątem: lokalizacji (miasto i województwo), obszaru zawodowego (branża), ofert od pracodawców i agencji pracy. Poza tym w serwisie znajdują się porady rekrutacyjne, katalog pracodawców czy kalkulator wynagrodzeń.
Gdzie szukać ofert pracy w Polsce – Centralna Baza Ofert Pracy
Centralna Baza Ofert Pracy działająca pod adresem oferty.praca.gov.pl to rządowy serwis z ofertami pracy, gdzie znajdziemy szeroką możliwość doboru filtrów wyszukujących: rodzaj oferty, lokalizacja, poziom wykształcenia, obszar zawodowy, minimalne wykształcenie, znajomość języków obcych czy warunki pracy.
Obecnie baza ofert pracy w serwisie wynosi ponad 19 tysięcy. W serwisie znajdziemy także kalendarz targów, giełd i szkoleń.
Gdzie szukać ofert pracy w Polsce – InfoPraca.pl
InfoPraca.pl to także bardzo ciekawy polski portal określający siebie “internetową giełdą pracy”. Wyróżnia go mnogość filtrów wyszukiwania. Można filtrować oferty ze względu na: lokalizację, branżę, minimalny poziom wykształcenia oraz wymiar etatu. Po określeniu swojego poziomu wykształcenia wyszukiwarka sama może dopasować odpowiednie oferty pracy. Obecnie baza ofert pracy w serwisie wynosi ponad 15 tysięcy.
Gdzie szukać ofert pracy w Polsce i za granicą – Jobs.pl
Jobs.pl to wyszukiwarka ofert pracy w Polsce, a także za granicą – oferuje szeroki wybór państw. Działa od 1998 roku – to najstarszy polski serwis ofert pracy. Mamy tutaj możliwość wyszukiwania po branży oraz lokalizacji. Udostępniona jest również dedykowana wyszukiwarka staży i praktyk. Obecnie baza ofert pracy w serwisie wynosi ponad 12 tysięcy.
Gdzie szukać ofert pracy za granicą i w Polsce?
Przejdźmy teraz do portali bardziej nastawionych na pracę za granicą, na terenie Unii Europejskiej. Na początek:
Europa.jobs
Europa.jobs to serwis z ogłoszeniami o pracę z całej Unii Europejskiej. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest portalem pracy, gdyż poza aktualnymi ofertami zatrudnienia, można tutaj znaleźć poradniki na temat pracy i życia za granicą, a także bardzo przydatne informacje dotyczące choćby zasiłków, zwrotu podatków, uznawania kwalifikacji w różnych krajach czy przepisów pracy.
Wracając do bazy ofert pracy to na chwilę obecną w serwisie znajduje się ponad 92 tysiące ogłoszeń z 36 krajów Europy (w tym z Polski). Można filtrować je ze względu na: lokalizację (kraj), branżę, formę zatrudnienia, wymiar pracy, wymagany język. Użytkownik może wybrać również oferty, w których nie jest wymagana znajomość języka obcego, bez doświadczenia zawodowego, a także bez wymaganego CV.
Gdzie szukać ofert pracy za granicą? EURES
EURES, czyli European Employment Services po polsku oznacza Europejski Portal Aktywności Zawodowej. To darmowy serwis, a właściwie sieć europejskich ofert pracy, która przeznaczona jest dla osób szukających zatrudnienia w państwach członkowskich Unii Europejskiej, jak i pracodawców potrzebujących pracowników.
Co ważne, to oficjalna strona, będąca pod nadzorem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, więc w serwisie umieszczone są wyłącznie zweryfikowane oferty pochodzące z zagranicznych urzędów pracy. Za pomocą portalu można nawet wysłać CV oraz umieścić informacje o sobie, aby to praca mogła znaleźć Ciebie.
Portal pomaga we wszystkim – od znalezienia oferty pracy, po pomoc w integracji w kraju docelowym, dopasowanie kursu językowego czy przygotowanie wymaganych dokumentów do aplikacji. Szukanie pracy na tym portalu jest proste, bezpieczne, a co najważniejsze – od razu otrzymujemy komplet informacji od pracodawcy.
Z konsultantami EURES porozmawiamy na czacie, telefonicznie lub mailowo, po drodze uzyskując także informacje o tym, czy możemy ubiegać się o dofinansowanie na kurs językowy, zawodowy, bilety lotnicze lub zakwaterowanie w obcym kraju.
Jeśli chodzi o bazę ofert pracy – zdecydowanie mamy z czego wybierać. Aktualnie dostępnych jest ponad 2,7 miliona propozycji od niemal 5 tysięcy przedsiębiorstw. W jakim kraju na portalu EURES obecnie oferowanych jest najwięcej ogłoszeń o pracę? W Niemczech – ponad milion ofert. Drugie miejsce zajmuje Francja (384 tysiące), a trzecie Czechy (324 tysiące). Na portalu znajdują się obecnie ponad 52 tysiące ofert pracy z Polski, jednak jego głównym założeniem jest oferowanie i pomoc w pracy za granicą.
Poloniusz.pl, czyli gdzie szukać ofert pracy za granicą
Poloniusz.pl jest obecnie jednym z największych serwisów internetowych skupiającym w jednym miejscu pracodawców oferujących pracę poza granicami Polski oraz kandydatów poszukujących przede wszystkim zatrudnienia za granicą. Jest to więc globalna platforma ogłoszeniowa z ofertami pracy działająca już kilkanaście lat.
Obecnie znajdziemy na niej ponad 28 tysięcy ofert pracy za granicą dla Polaków. Dodatkowo, w tym serwisie oprócz ogłoszeń o pracę znajdziemy także tysiące ofert wynajmu mieszkania.
Na koniec dwa portale z innym podejściem do szukania pracy.
LinkedIn to biznesowe medium społecznościowe, które dla wielu rekruterów jest podstawowym narzędziem pracy. Ponad 90% z nich ma konto na LinkedIn, wielu z nich wykorzystuje je do aktywnego poszukiwania kandydatów.
Jeśli dobrze uzupełnimy swój profil, podamy informacje, które będą interesujące dla potencjalnego pracodawcy, uwzględnimy umiejętności pożądane na stanowiskach, które pragniemy zajmować (i które jednocześnie posiadamy), to możemy otrzymać ciekawą propozycję nawet, jeśli otwarcie nie szukamy pracy.
Ponadto, w zakładce “Praca/Jobs” na tym portalu znajdziemy dziesiątki tysięcy ofert. Portal oferuje liczne filtry wyszukiwania: datę publikacji, rodzaj oferty, lokalizację, branżę, stanowisko czy poziom doświadczenia. Możemy także obserwować firmy, w których chcemy pracować w przyszłości i ustawić alert na nowe ogłoszenia.
LinkedIn oferuje więc ogromne, niemal nieograniczone możliwości. Dodatkowo, mamy możliwość ustawienia alertów na oferty z wybranych lokalizacji i otrzymywać codziennie lub raz w tygodniu powiadomienia na e-mail.
GoldenLine
GoldenLine to kolejny biznesowy portal społecznościowy działający na podobnej zasadzie, co LinkedIn. Jest to polski serwis, ofert w zakładce “Oferty pracy” jest na nim znacznie mniej, lecz zasady są praktycznie te same – jeśli dobrze uzupełnimy swój profil, podamy informacje, które będą interesujące dla potencjalnego pracodawcy, uwzględnimy umiejętności odpowiednie umiejętności, to rekruter może sam nam przedstawić ciekawą propozycję.
Dodatkowo, niektóre firmy na swoim profilu posiadają przycisk “Chcę tu pracować”. Dzięki temu możemy dać znać firmie, w której chcemy się zatrudnić, że jesteśmy zainteresowani jej ofertą. Warto więc nie wahać się i kliknąć przycisk przy wybranych przedsiębiorstwach.
GoldenLine umożliwia także bezpośredni kontakt z osobami zaangażowanymi w rekrutację. Osoby te oznaczone są żółtą lupką widoczną na profilu obok imienia i nazwiska. Alternatywnym sposobem nawiązania kontaktu z rekruterem jest wykorzystanie informacji o tym, kto wyświetlał nasz profil w ciągu ostatnich 30 dni. Jeśli znajdziemy wśród nich osobę z działu HR, możemy sami zainicjować kontakt.
Gdzie szukać ofert pracy?
Jeśli jesteś nowy na rynku pracy albo myślisz nad jej zmianą, to teraz już wiesz, gdzie szukać ofert pracy w Polsce i za granicą. Warto poświęcić więc swój czas by zaktualizować CV i ruszyć na poszukiwania wymarzonej pracy na portalach zarówno polskich i zagranicznych.