Wielka Brytania zmienia zasady podróżowania dot. osób, które nie są jej obywatelami. 1 października 2021 r. wracają paszporty, które trzeba pokazać przy przekraczaniu granicy. Jest jednak jeden wyjątek.

Wielka Brytania wpuszcza tylko z paszportem

Wielka Brytania dotąd nie zaostrzała zasad wjazdu na swoje terytorium. I to mimo tego, że wyszła z UE ok. 1,5 roku temu. Teraz ulega to zmianie. Od 1 października 2021 r. turyści i inni podróżni będą mogli przekroczyć granicę wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

„Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument paszportowy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia)” – czytamy na stronie gov.pl.

Jest jednak jeden wyjątek. Do końca 2025 r. osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego, będą mogły w dalszym ciągu podróżować na tych samych zasadach jak do tej pory.

„Osoby posiadające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej” – dodano na gov.pl.

Restrykcje covidowe

Kolejna zmiana dot. też restrykcji covidowych. Obecny „system świateł drogowych” jest likwidowany. Chodzi o system z podziałem państw na listy: czerwoną, żółtą i zieloną. Wszystkie kraje, które nie są na liście czerwonej, trafiają na zieloną. Oznacza to, że Polska także jest już oznaczono na zielono.

Do tego zniesiony zostanie obowiązek wykonywania testu na koronawirusa przed przyjazdem do Anglii z zagranicy.

Mimo powyższego zaszczepieni turyści będą musieli wykupić i wykonać test na COVID-19 w drugim dniu pobytu w Wielkiej Brytanii. Od końca października pasażerowie będą mogli zastąpić obowiązuje do tej pory testy typu PCR tańszymi testami antygenowymi. Każdy, kto uzyska wynik pozytywny, będzie musiał odbyć kwarantannę w domu i wykonać bezpłatny już test PCR, który zostanie poddany sekwencjonowaniu kodu genetycznego wirusa, co może pomóc w identyfikacji nowych wariantów. Osoby niezaszczepione nadal będą musiały wykonywać testy PCR.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments