W najnowszym odcinku programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory i Natalia Drysiak – pośrednik i trener sprzedaży nieruchomości rozmawiają o tym, jak nowe programy mieszkaniowe stymulują wzrost cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Dlaczego deweloperzy odnotowali wzrost sprzedaży mieszkań w styczniu bieżącego roku?
Styczeń 2024 roku zdecydowanie zaskoczył ekspertów. Natalia Drysiak wskazała, że zazwyczaj styczeń był słabym miesiącem na rynku nieruchomości. Ekspertka stwierdziła, że wzrost sprzedaży mieszkań w styczniu wynikał prawdopodobnie z wygaszenia programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”.
W ostatnich dniach funkcjonowania tego programu – czyli pod koniec grudnia – wpłynęła bowiem do banków rekordowa ilość wniosków kredytowych, które następnie były do 7 stycznia rejestrowane przez banki w systemie ewidencji dopłat.
W efekcie, za wzrost sprzedaży mieszkań w styczniu odpowiadały nieruchomości nabyte właśnie w ramach “Bezpiecznego Kredytu 2 procent”, gdyż to w tym miesiącu dochodziło do zamykania wielu transakcji.
Ile czekało się na rozpatrzenie wniosku o “Bezpieczny Kredyt 2 procent”?
W drugim półroczu 2023 banki otrzymały rekordową ilość wniosków kredytowych. W efekcie, procesowanie wniosku o “Bezpieczny Kredyt 2 procent” trwało często nawet trzy miesiące.
Dla kogo przeznaczony jest program “Mieszkanie na start”?
Program “Mieszkanie na start”, który ma zostać uruchomiony w połowie 2024 roku, będzie skierowany przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Okazuje się bowiem, że program ten jest skonstruowany w taki sposób, że im większe będzie gospodarstwo domowe, tym niższe będzie oprocentowanie kredytu – można uzyskać nawet kredyt 0%.
Co więcej, w ramach programu “Mieszkanie na start” będzie można wziąć też kredyt na kolejne mieszkanie. Taką możliwość uzyskają jednak tylko gospodarstwa domowe wychowujące co najmniej trójkę dzieci.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym już od 1 kwietnia
Od 1 kwietnia do polskiego systemu prawnego wchodzi nowe obostrzenie dla deweloperów dotyczące warunków technicznych zakupów działki i realizowania inwestycji.
Nowe przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W ramach nowych przepisów, w budowanych nieruchomościach wymagana będzie większa odległość od okien i balkonów oraz większe nasłonecznienie placów zabaw.
Niestety przepisy te odbiją się na odbiorcach końcowych, czyli konsumentach – ceny mieszkań będą po prostu coraz wyższe.
Kiedy ceny mieszkań spadną?
Niestety, dziś wydaje się nierealne, aby ceny mieszkań w dużych polskich miastach mogły spaść.
Jakich mieszkań brakuje w Warszawie?
Dziś w Warszawie brakuje przede wszystkim mieszkań czteropokojowych i większych – czyli lokali odpowiednich dla dużych rodzin.
Czy flipperzy są winni wzrostu cen nieruchomości?
Wbrew pozorom flipperów na polskim rynku nieruchomości nie jest tak wielu. Warto bowiem zauważyć, że flipperzy często kupują mieszkania na rynku pierwotnym na etapie “dziury w ziemi”, ryzykując w ten sposób własne środki.
Na rynku wtórnym flipperzy zaś kupują z reguły mieszkania, które wymagają gruntownego remontu. W efekcie, mieszkania te nie stanowią obiektu zainteresowań konsumentów, pośrednicy mają problem z ich sprzedażą. Flipperzy weszli zatem na rynek potrzeb klienta. Nie należy zatem oceniać ich działalności jednoznacznie negatywnie.
Czy lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Dziś rynek wtórny jest bardzo atrakcyjny. Wszystko dlatego, że znajdziemy na nim mnóstwo ofert w najlepszych lokalizacjach, w których nowe nieruchomości już nie powstają.
Największym problemem rynku wtórnego jest zaś kwestia wygody życia. Okazuje się bowiem, że mieszkania na rynku wtórnym często nie zapewniają miejsc postojowych dla naszego samochodu.
Warto też zauważyć, że nowe unijne obostrzenia zaczynają już zmuszać deweloperów do budowy zeroemisyjnych nieruchomości. Jak łatwo się domyślić, takie mieszkania są znacznie bardziej opłacalne pod kątem ekonomicznym dla klienta, dlatego na tym polu rynek wtórny również przegrywa z rynkiem pierwotnym.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej: