Develia zaimponowała wynikami finansowymi – akcje wystrzeliły

dom, nieruchomości

W piątek wieczorem Develia opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2023. Zarówno zysk netto, jak i przychody wypracowane przez dewelopera wyraźnie przewyższyły oczekiwania analityków. W efekcie, akcje spółki drożeją dziś o ponad 12%.

Zyski i przychody Develii wzrosły rok do roku o ponad 600% Zakup mieszkania po realizacji umowy rezerwacyjnej

Z opublikowanego w piątek raportu wynika, że Develia wypracowała w drugim kwartale bieżącego roku 21,2 miliona złotych zysku netto jednostki dominującej. To aż o 687% więcej niż rok wcześniej. Co istotne, analitycy oczekiwali, że zysk netto dewelopera sięgnie 13,8 miliona PLN.

Przychody spółki w drugim kwartale wyniosły z kolei 162 miliony złotych, co stanowi wzrost rok do roku o 628%. Dla porównania, rynkowy konsensu zakładał, że przychody dewelopera w omawianym okresie sięgną 147,9 miliona PLN.

Ponadto, w całym pierwszym półroczu 2023, Develia odnotowała 79,56 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, podczas gdy w pierwszej połowie 2022 roku zysk spółki netto sięgnął 15,11 miliona PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Zysk operacyjny w okresie od stycznia do czerwca wyniósł natomiast 83,46 miliona złotych wobec 23,57 miliona PLN zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły w tym czasie z kolei 419,2 miliona złotych, podczas gdy rok wcześniej ich wartość wyniosła 119,82 miliona PLN.

Zysk EBITDA w pierwszej połowie bieżącego roku wyniósł zaś 84,62 miliona złotych, wobec 24,53 miliona PLN zysku rok wcześniej. Natomiast zysk EBITDA bez przeszacowań nieruchomości sięgnął 107,04 miliona złotych, podczas gdy przez pierwsze sześć miesięcy 2022 jego wartość ukształtowała się na poziomie 2,81 miliona PLN.

Warto dodać, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku Develia sprzedała 1184 lokale na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych, co oznacza wzrost o 23% w ujęciu rocznym.

Ponadto, deweloper przekazał 666 lokali, czyli 223% więcej niż rok wcześniej. Warto też dodać, że w pierwszym półroczu 2023 Develia wprowadziła do sprzedaży 1723 lokale w inwestycjach, których budowy zostały rozpoczęte.

Prezes Develii o celach dewelopera na 2023 rok

Prezes spółki Develia, Andrzej Oślizło oznajmił, że “podobnie jak w 2022 roku kumulację przekazań Develia planuje na koniec roku, co wynika z harmonogramu realizowanych inwestycji i będzie miało pozytywny wpływ na wyniki za IV kwartał”.

Prezes Develii dodał, że “ostatnie miesiące wskazują na kontynuację pozytywnego trendu w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Aktualnie na rynku obserwujemy przewagę popytu nad podażą. Dzięki przejęciu Nexity, Develia jest w stanie lepiej na to większe zapotrzebowanie odpowiedzieć, dlatego spółka istotnie zwiększyła cele na ten rok”.

Andrzej Oślizło wyjawił, że Develia “dąży do tego, aby sprzedać 2500-2600 lokali, czyli 60-70% więcej niż zakładano w lutym. Develia zwiększa też potencjał sprzedażowy grupy poprzez systematyczne poszerzanie banku ziemi – w najbliższych miesiącach spółka planuje zrealizować kolejne zakupy gruntów”.

Akcje mocno w górę

Jak nietrudno się domyślić, raport finansowy, który wyraźnie przewyższył oczekiwania analityków, a także jeszcze bardziej optymistyczne prognozy i ambitniejsze cele na kolejne kwartały, nie mogły pozostać niezauważone na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

I rzeczywiście, na rynku możemy dziś dostrzec istną euforię. Akcje Develii drożeją bowiem w tej chwili aż o 12,4%.

Wykres akcji spółki Develia

O spółce

Develia to spółka holdingowa kontrolująca grupę spółek, których działalność polega na nabywaniu gruntów i budowaniu nieruchomości, a następnie sprzedaży lub najmie lokali położonych w tych obiektach.

Spółka koncentruje się na projektach mieszkaniowych o podwyższonym standardzie oraz komercyjnych – takich jak biura oraz obiekty handlowe i usługowe. Dziś Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.

Od 2007 roku Develia jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponadto, obecnie spółka wchodzi w skład indeksu mWIG40.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments