BIK to skrót, który budzi sporo emocji szczególnie w osobach, które planują zaciągnięcie kredytu lub innej formy zobowiązania finansowego. Posiadanie pozytywnych wpisów w BIK to szansa na powodzenie, z kolei negatywna historia kredytowa może na długo zamknąć nam drzwi do korzystania z popularnych produktów bankowych. Świadomość tego, czym jest i jak sprawdzić BIK oraz w jaki sposób się tam trafia, może jednak pomóc we właściwym planowaniu swoich działań oraz zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia finansowego banków.
Czym jest BIK i jakie dane są w nim gromadzone?
BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej – instytucji powołanej przez polskie banki na początku XXI w. Jego podstawowym zadaniem jest zbieranie danych o wszystkich osobach, które korzystają z produktów finansowych udostępnianych przez banki i inne instytucje. Wbrew pozorom, nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o same pożyczki i kredyty – w BIK gromadzone są bowiem także informacje na temat naszych zakupów ratalnych, aktywnych kart kredytowych i limitów na koncie. Do tej bazy danych trafiają także osoby, które poręczyły kredyt innemu klientowi, gdyż przez bank są uznawane za współodpowiedzialne za jego spłatę.
BIK gromadzi dane na temat zobowiązań finansowych, ich wysokości, terminowości spłat oraz wszelkich zaniechań z tym związanych. Jeśli regularnie spłacaliśmy wszystkie swoje zobowiązania, możemy mieć dużą pewność, że nasze wpisy w BIK są pozytywne i tym samym, mamy duże szanse na uzyskanie kolejnego wsparcia finansowego ze strony banku. Jeśli natomiast w przeszłości zdarzyło nam się zapomnieć o spłacie raty, uregulowaliśmy ją w nieprawidłowej wysokości lub co gorsza, całkowicie zaniechaliśmy spłacania pożyczki, możemy mieć poważne trudności z korzystaniem z innych produktów finansowych, w tym także z popularnych zakupów ratalnych.
Jak sprawdzić BIK i uzyskać dostęp do szczegółowego raportu?
Warto jednak mieć świadomość, że posiadanie negatywnych wpisów w BIK to jeszcze nie koniec świata. Negatywne wpisy są bowiem usuwane z BIK po 5 latach od zakończenia zobowiązania. Można je także usunąć wcześniej na wniosek klienta, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Kluczem jest jednak odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić BIK, gdyż tylko świadomość swojej sytuacji może skłonić nas do podjęcia odpowiednich działań. Dostęp do danych zgromadzonych w BIK można uzyskać w bardzo prosty sposób za pośrednictwem strony www Biura Informacji Kredytowej. Wystarczy założyć tam swoje konto oraz wygenerować bezpłatny raport, w którym znajdziemy podstawowe informacje na nasz temat, które są przechowywane w bazie danych BIK.
Bezpłatny raport można otrzymać raz na pół roku i zawiera on niestety stosunkowo niewiele informacji. W razie potrzeby uzyskania wglądu w bardziej szczegółowe dane, warto natomiast skorzystać z możliwości wykupienia płatnego raportu. Jego koszt wynosi 39 zł i zdecydowanie warto go ponieść, gdyż da on nam pełen obraz naszej sytuacji w BIK oraz pozwoli lepiej przygotować się do ubiegania się m. in. o większą pożyczkę gotówkową, a nawet kredyt hipoteczny, przy których udzielaniu również są brane pod uwagę wpisy na temat naszej historii kredytowej znajdujące się w BIK.