Komu przysługują i ile kosztują mieszkania w TBS?

730

Szacuje się, że 40% Polaków zarabia zbyt mało, żeby dostać kredyt na mieszkanie i jednocześnie zbyt dużo, żeby liczyć na lokal od gminy. W efekcie coraz wyższe ceny mieszkań na rynku komercyjnym wysoki wkład własny, ryzyko podniesienia stóp procentowych i – co za tym idzie – wskaźników WIBOR, komplikacje wywołane koronawirusem oraz coraz trudniejszy dostęp do kredytów sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad pozyskaniem mieszkania z zasobów Towarzystw Budownictwa Społecznego. To rozwiązanie powstało już w latach dziewięćdziesiątych i do dziś wybudowano już ponad 100 tysięcy mieszkań tego typu.

Czym tak właściwie są mieszkania w TBS? Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Ile kosztują mieszkania tego typu? Jakie są wady i zalety mieszkań w TBS? Na te pytania, odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Czym są mieszkania w TBS?

TBS, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zostało utworzone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa. Celem TBS-ów stała się budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanej wysokości czynszów z przeznaczeniem dla osób, które posiadają średniej wielkości dochody. Dodatkowo do zadań Towarzystwa Budownictwa Społecznego należy również modernizacja i remont własnych zasobów, wynajem lokali oraz administrowanie budynkami.

Mieszkania w TBS są propozycją dla osób niezamożnych bądź średniozamożnych, których nie stać na zakup własnych „czterech kątów”. Celem TBS-ów jest budowa mieszkań wykończonych pod klucz i przeznaczonych na najem długoterminowy. Do zadań państwowych lub prywatnych spółek należy także modernizacja oraz administrowanie budynkami. Najemcami lokali od TBS-ów są zazwyczaj osoby, które mają zbyt wysokie dochody, by starać się o lokal komunalny. Jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie chcą pożyczać pieniędzy w banku.

Warto tutaj wspomnieć, że osoby zamieszkujące mieszkania od TBS-u nie mają do niego żadnego tytułu prawnego – tylko umowę najmu. Z reguły nie posiadają prawa do podnajmowania czy dzierżawy. Taki lokal może być przeznaczony wyłącznie na własne cele mieszkaniowe. Wciąż rosnące ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym sprawiają, że wzrasta zainteresowanie mieszkaniami od Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w wielu polskich miastach.

Komu przysługuje mieszkanie w TBS?

Mieszkania, które zostały wybudowane w systemie TBS, przeznaczone są dla osób:

  • Na stałe zatrudnionych na obszarze gminy, w której działa dany TBS
  • Których dochody nie przekraczają 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie
  • Które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Wyższy limit dochodów

W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego istnieje możliwość przekroczenia Wynajem mieszkania w TBS wskazanej kwoty o 20% lub 80% dla dwóch osób. Z kolei w przypadku, gdy wspólne gospodarstwo prowadzą 3 lub więcej osób, istnieje możliwość przekroczenia kwoty o 40% na każdą dodatkową osobę. Co ważne, do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, zapomóg, zasiłków pielęgnacyjnych, dodatku mieszkaniowego czy jednorazowych świadczeń pieniężnych.

W założeniu, mieszkania w TBS przeznaczone są do długookresowego wynajmu, także można w nich spokojnie mieszkać przez kilka lat, bez obawy o to, że wynajmujący rozwiąże umowę z miesięcznym czy dwumiesięcznym wypowiedzeniem.

Ile kosztują mieszkania w TBS?

Czynsz

Państwo wspiera budowę lokali w systemie TBS. Co to oznacza dla wynajmujących i ich finansów? Przede wszystkim to, że wysokość czynszu jest odgórnie ograniczona – nie może wynosić więcej niż 5% wartości odtworzeniowej mieszkania w skali roku. W jego skład wchodzą zazwyczaj opłaty administracyjne, fundusz remontowy oraz koszty utrzymania i eksploatacji budynku.

Opłata partycypacyjna

Jednak podstawowym kosztem, jaki musi ponieść przyszły lokator, jest jego wkład w koszty budowy lokalu. Opłata partycypacyjna zależy w głównej mierze od wartości odtworzeniowej mieszkania, która została określona w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów. Można ją obliczyć w pewien sposób. Wystarczy pomnożyć wartość odtworzeniową przez metraż i 30%. Jego wartość zazwyczaj wynosi jednak około 15% kosztów budowy danego lokalu. Po zakończeniu wynajmu wpłacony wkład jest zwracany oraz podlega waloryzacji.

Kaucja

Osoba fizyczna lub prawna zawiera umowę najmu z TBS jeszcze przed realizacją inwestycji. Często musi się także liczyć z koniecznością wpłacenia kaucji zabezpieczającej, w wysokości maksymalnie 12-krotnego miesięcznego czynszu. Nieruchomości z TBS-u mogą zmieniać swoich najemców. Choć odkupienie lokalu mieszkalnego od obecnego użytkownika jest niemożliwe, warto porozumieć się z zarządem TBS i uzyskać zgodę na dokonanie cesji. Nowy nabywca musi jednak spełniać wymogi formalne, które umożliwiają korzystanie z takich nieruchomości.

Zalety mieszkań w TBS

Najem mieszkania w TBS może być bardzo korzystny zwłaszcza dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, ze względu na wysokość zarobków czy chociażby podeszły wiek.

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać również osoby, które przyjechały do danego miasta na jakiś czas (i nie wiedzą, jak długo będą tu mieszkać) lub potrzebują stabilnego lokalu na czas gromadzenia środków potrzebnych na wkład własny. Mieszkania w TBS nie są drogie, a wysokość czynszu jest znacznie niższa niż na wolnym rynku za podobną powierzchnię i standard mieszkania. W efekcie najem mieszkania w TBS nie powinien znacząco wpłynąć na finansową stabilność kilkuosobowej rodziny.

Wady mieszkań w TBS

Brak prawa własności

Niestety, największą wadą mieszkań w TBS jest fakt, że one nigdy nie będą należały do wynajmującego. Nie mając prawa własności, nie możemy skorzystać z prawa do dziedziczenia, co oznacza, że dzieci osób wynajmujących, mogą jedynie otrzymać prawo do dalszego najmu.

Mało atrakcyjne lokalizacje

Kolejnym problemem może być lokalizacja. Mieszkania w TBS najczęściej powstają w dzielnicach przemysłowych lub na obrzeżach miasta. W efekcie są to miejsca niekoniecznie atrakcyjne dla większości przyszłych lokatorów.

Czy mieszkanie w TBS się opłaca?

Klucze do mieszkania w TBS

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, gdy nie mamy szans na kredyt hipoteczny, a nasza sytuacja rodzinna wymaga stabilizacji, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu – pod względem kosztów i bezpieczeństwa na pewno okaże się ono korzystne, zwłaszcza w porównaniu do najmu na wolnym rynku.

Z drugiej strony, mieszkanie w TBS nigdy nie będzie należało do wynajmującego. W efekcie wydaje się ono jednoznacznie opłacalne głównie jako rozwiązanie, które na pewien czas ma dać poczucie stabilizacji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments