Czy warto przerobić piwnicę na mieszkanie? Wady i zalety

336

W starym budownictwie podpiwniczanie domów było wręcz standardem. Piwnice pełniły najczęściej wtedy rolę pomieszczenia gospodarczego, takiego jak kotłownia lub spiżarnia. Dziś, remontując budynek lub decydując się na kupno domu, zastanawiamy się jak wykorzystać te nieużywane pomieszczenia. Piwnica może stać się nie tylko świetnym miejscem na siłownię, saunę, pralnię z suszarnią czy własną salę kinową, ale czasami warto wykorzystać ją także w celach mieszkalnych.

W jaki sposób dokonać takiej adaptacji? Jak to zagadnienie wygląda od strony prawnej? Jakie są koszty przerobienia piwnicy na mieszkanie? Jakie mamy wady i zalety tego rozwiązania? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Kiedy można zaadaptować piwnicę na mieszkanie? – wymogi prawne

Wysokość pomieszczenia

Przerobienie piwnicy na cele mieszkalne wiążę się ze spełnieniem określonych wymogów. Przede wszystkim wnętrza muszą mieć minimum 2,5 metra wysokości – jeśli jest inaczej, będziemy musieli postarać się o zwiększenie wymiarów pionowych pomieszczenia. Piwnice , które posiadają 2,2 metra wysokości mogą być jednak przeznaczone na siłownię, salę kinową lub piwniczkę na wina. Według przepisów w tak niskim pomieszczeniu możemy przebywać zaledwie kilka godzin, dlatego nie można ich wykorzystać w formie osobnego mieszkania.

W przypadku konieczności zwiększenia wysokości pomieszczeń, najtańszym rozwiązaniem będzie obniżenie podłogi poprzez usunięcie wierzchnich warstw i pogłębienie piwnicy do poziomu ław fundamentowych. W ten sposób nie naruszymy żadnych ważnych elementów konstrukcyjnych. Niestety, nie zawsze istnieje taka możliwość i musimy wykonać wykop do poziomu posadowienia budynku. Wiąże się to z zabezpieczeniem i zaprojektowaniem rozporów, które zniwelują napór gruntu na ściany i fundamenty. Minusem tego rozwiązania jest to, że posadzka może nie być na jednym poziomie, gdyż wzdłuż ław fundamentowych najprawdopodobniej powstaną uskoki.

Najdroższym, ale jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zwiększania wysokości piwnicy jest podbijanie fundamentów. W tym przypadku musimy skorzystać z usług doświadczonego podwykonawcy, gdyż źle przeprowadzone prace mogą doprowadzić nawet do zawalenia się budynku. Pamiętajmy również o tym, że pogłębiając wysokość piwnicy musimy zadbać o izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną.

Poziom podłogi i oświetlenie Okno w piwnicy

Zgodnie z ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w pomieszczeniach mieszkalnych poziom podłogi od strony ściany, na której znajdują się okna i drzwi, musi znajdować się powyżej poziomu terenu przy budynku. Co więcej, w piwnicy muszą znajdować się okna, które posiadają powierzchnię nie mniejszą niż ⅛ powierzchni podłogi. Natomiast, w przypadku siłowni czy sali kinowej powierzchnia ta nie może być mniejsza niż 1/12. Jeśli tak nie jest, powinniśmy liczyć się z powiększaniem lub wybijaniem otworów okiennych.

Powiększenie okien jest najłatwiejsze w płytko zagłębionych piwnicach, których ściany mają wysokość minimum 90 centymetrów od gruntu. Jeśli tak jest w przypadku naszego domu, możemy poszerzyć otwory okienne lub wykuć nowe, które dostarczą światła do pomieszczeń. Wiążę się to z koniecznością zrobienia nadproży, ale jest to mniejszy wydatek niż koszty związane ze stałą eksploatacją okien znajdujących się poniżej poziomu terenu. W przypadku głębokich piwnic, w których wysokość ściany sięga 60 centymetrów lub mniej niż poziom gruntu, należy zagłębić okna, pozostawiając istniejące nadproża w stanie nienaruszonym. Pamiętajmy o tym, że wtedy dodatkowo musimy zadbać o montaż studzienek okiennych i zapewnić swobodny odpływ wody.

Piwnica przerobiona na mieszkanie musi zostać wyposażona również w odpowiednie oświetlenie sztuczne. Ze względu na pewne ograniczenia najprawdopodobniej niemożliwy będzie montaż podwieszanego sufitu, bowiem wpływają one dodatkowo na wysokość pomieszczeń. Najlepszą opcją jest więc skorzystanie z tradycyjnego oświetlenia pod postacią lamp sufitowych, podłogowych czy ściennych. Jeśli po czasie okaże się, że w piwnicy przeznaczonej na cele mieszkalne jest zbyt ciemno, nie bójmy się wymiany żarówek na mocniejsze.

Wilgotność, wentylacja i warunki gruntowo-wodne

Wymogi dotyczące wilgotności

Jeśli piwnica jest sucha, na ścianach nie pojawia się grzyb, jest odpowiednio zaizolowana, to mamy kilka dodatkowych problemów z głowy. Stopień zawilgocenia ścian określa się za pomocą specjalnych przyrządów lub poprzez nawiercenie 6 otworów w ścianach i analizę próbek. Jeśli wilgotność ścian murowanych nie przekracza 5%, nie musimy przejmować się żadnymi dodatkowymi pracami. Wilgotność do 12% wymaga osuszania, a powyżej 12% wręcz interwencji specjalistów.

Wymogi gruntowo-wodne Narzędzia związane z remontem

Kolejnym pytaniem, na które warto poznać odpowiedź jest to, czy budynek został postawiony na gruntach przepuszczalnych i woda gruntowa znajduje się minimum 1 metr poniżej podłogi piwnicy. Jeśli tak nie jest, w pomieszczeniach okresowo może pojawiać się woda. Często trudno stwierdzić od razu, jaki jest powód zawilgocenia piwnicy. Może to być zarówno uszkodzona izolacja ścian czy brak izolacji poziomej lub złe warunki gruntowe. Najlepiej by tym problemem zajął się specjalista. W przypadku braku izolacji podłogowej, jeśli została przeprowadzona izolacja przeciwwilgociowa ław fundamentowych, możemy wyrównać piwnicę i wylać na nią warstwę betonu, a następnie dodać właściwą warstwę izolującą.

Odpowiednia wentylacja

Osuszając piwnicę musimy mieć na względzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, gdyż bez niej możemy być pewni, że wilgoć ponownie w niej zagości. Jesteśmy w najlepszej sytuacji, gdy w pomieszczeniach znajdują się przewody wentylacyjne, lecz w piwnicach jest to raczej rzadkość. Możemy również ewentualnie wbudować kratkę w ścianę zewnętrzną lub użyć drzwi o niższej wysokości, które zapewnią swobodny przepływ powietrza. Pamiętajmy o tym, że otwory nawiewny i wywiewny nie mogą być usytuowane zbyt blisko siebie, by nie doprowadzić do pojawienia się grzyba.

Schody

Schody prowadzące do piwnicy są na ogół bardzo strome i wąskie, ponieważ nie są przystosowane do częstego użytkowania. W przypadku adaptacji pomieszczeń na mieszkanie musimy zadbać o ich modernizację, aby spełniały one konieczne normy budowlane. Stopnie powinny mieć bowiem odpowiedni stosunek wysokości i szerokości oraz odpowiadać przeciętnej długości stawianych kroków.

Pamiętajmy również o tym, że jeśli schody posiadają więcej niż 9 stopi wymagane jest zbudowanie spocznika. Jeśli nasze schody nie nadają się do modernizacji, musimy wynająć konstruktora czy architekta, który zajmie się stworzeniem nowej, bezpiecznej konstrukcji.

Ocieplenie piwnicy Dom

Zajmując się adaptacją piwnicy na mieszkanie, warto również wziąć pod uwagę koszty ogrzewania. Większość piwnic w starych domach nie posiada bowiem ocieplenia spełniającego aktualne wymogi. Z tego powodu musimy albo ocieplić ściany od strony zewnętrznej, co wyeliminuje powstawanie mostków termicznych, lub ocieplić pomieszczenia od wewnątrz. Izolacja zewnętrzna jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku domów płytko podpiwniczonych.

Drugi rodzaj izolacji musimy jednak zastosować wtedy, gdy piwnica tkwi głęboko poniżej poziomu terenu. Pamiętajmy o starannym dociepleniu ościeży okien i sprowadzeniu izolacji termicznej ścian parteru około 50 centymetrów poniżej wieńca, by uniknąć powstania mostka termicznego.

Teraz pozostają już tylko prace wykończeniowe. Pod tym względem ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.

Dodatkowe formalności przy adaptacji piwnicy na mieszkanie

Adaptacja piwnicy a własność nieruchomości

Jeśli jesteśmy jedynym właścicielem domu, nie powinny spotkać nas jakiekolwiek trudności formalne związane z adaptacją piwnicy. Inaczej ta kwestia wygląda, gdy zamierzamy zaadaptować to miejsce w kamienicy, bloku czy budynku wielorodzinnym. Wtedy mogą mieć miejsce duże problemy – trzeba bowiem ustalić udział procentowy wszystkich właścicieli do części wspólnych i zlecić przygotowanie aktów notarialnych.

Zgody i pozwolenia

Kolejna sprawa dotyczy zgód i pozwoleń. Gdy uzyskamy wstępną zgodę wszystkich współwłaścicieli, musimy postarać się o kolejną zgodę – ale tym razem od administratora budynku – która będzie traktować o zajęciu wybranej części budynku. Takie działanie będzie wiązać się również z większymi opłatami za użytkowanie lokalu. Kiedy już uzyskamy powyższe zgody, pora przejść do pozwolenia na budowę. Gdy piwnicy nie trzeba przebudowywać, wystarczy samo zgłoszenie w Starostwie. Jeśli jednak mają mieć miejsce ingerencje budowlane, niestety konieczne będzie uzyskanie pozwolenia.

Ile kosztuje przerobienie piwnicy na mieszkanie? Świnka skarbonka stoi na grzejniku

Niestety, na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W praktyce, każdy przypadek będzie inny, ponieważ jeśli nasza piwnica jest poprawnie zaizolowana, posiada odpowiednią wysokość i niezbędne otwory okienne, koszty adaptacji okażą się stosunkowo niewielkie. Jeżeli natomiast piwnica okaże się zawilgocona i nie spełnia warunków gruntowo-wodnych, koszty takiej operacji okażą się naprawdę wysokie i prawdopodobnie okażą się absolutnie nieakceptowalne dla wielu osób.

Czy zatem warto zaadaptować piwnicę w celach mieszkalnych?

Przerobienie piwnicy na mieszkanie może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie posiada bardzo wiele zalet.

Plusy

Po pierwsze, wciąż gwałtownie rosnące ceny gruntów sprawiają, że dziś coraz częściej kupuje się działki o stosunkowo niewielkiej powierzchni. To z kolei wymusza zastosowanie rozwiązań pozwalających zaoszczędzić dostępną przestrzeń. Adaptacja piwnicy na pomieszczenie mieszkalne sprawi więc, że w naszym przytulnym domu będzie więcej przestrzeni, co może być absolutnie bezcenny, zwłaszcza jeśli nasza rodzina się powiększy.

Ponadto, pomieszczenie mieszkalne w piwnicy niesie za sobą jeszcze jedną istotną korzyść. Otóż, w upalne lato, kiedy w domu bez klimatyzacji borykamy się z problemem wysokich temperatur, sypialnia lub pokój w piwnicy będzie zdecydowanie najchłodniejszym, najprzyjemniejszym do przebywania pomieszczeniem.

Minusy

Z drugiej strony, przerobienie piwnicy na mieszkanie ma także pewne mankamenty. Po pierwsze, takie pomieszczenie posiada zazwyczaj o wiele słabszy dostęp do światła słonecznego, ponieważ okna znajdują się minimalnie nad gruntem. Kolejnym problemem jest wspomniana kwestia ogrzewania. W piwnicy generuje ono większe koszty, ponieważ w zasadzie nie możemy do tego wykorzystać światła słonecznego, a dodatkowo wysoka wilgotność wzmaga wrażenie chłodu – nawet, gdy ściany są dodatkowo ocieplone.

Nie można także zapominać o wcześniej wspomnianej kwestii kosztów, które w wielu przypadkach mogą okazać się naprawdę wysokie. Problematyczne może być również uzyskanie pozwolenia na budowę.

Podsumowując, zaadaptowanie piwnicy na cele mieszkaniowe może okazać się bardzo dobrym pomysłem, ale wiele zależy od warunków pomieszczenia, a poza tym trzeba być świadomym wad takiego rozwiązania. W konsekwencji, opłacalność zamiany piwnicy w mieszkanie w każdym przypadku powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments