Czy to już koniec świata? Omówienie bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości

Udostępnij

Wakacje kredytowe, stopy procentowe, inflacja… Co jeszcze czeka na uczestników rynku nieruchomości? O tym w 34. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu “RTG Nieruchomości” Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy porozmawiał z Danielem Piesto właścicielem Piesto.io.

RTG Nieruchomości #34

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to nic innego, jak odroczenie spłaty zarówno kapitału, jak i odsetek kredytu hipotecznego. W ten sposób wydłużamy spłatę kredytu bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. Co więcej, odraczając ratę można następnie za zaoszczędzone w danym miesiącu środki nadpłacić kredyt.

Jakie jest zdanie Daniela Piesto na temat wakacji kredytowych?

Daniel Piesto uważa, że wakacje kredytowe są dla gospodarki złym rozwiązaniem, gdyż są one w kontrze do innych rozwiązań Rady Polityki Pieniężnej, czyli podwyższania stóp procentowych. Wakacje kredytowe mają sprawić, by ludzie nie musieli wpłacać pieniędzy, które powinni wpłacać zgodnie z umową kredytową, którą zawarli i w związku z tym mieli więcej pieniędzy, a następnie więcej wydawali, co jest odwrotnym celem do podwyżek stóp procentowych.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że z wakacji kredytowych z perspektywy konsumenta, jak najbardziej opłaca się skorzystać.

Co dalej z inflacją?

Teoretycznie inflacja powinna przestać rosnąć we wrześniu, lecz ze względu na wzrost konsumpcji spowodowany wakacjami kredytowymi, inflacja może dalej rosnąć, a następnie jesienią powinna się zatrzymać.

Czy będą kolejne podwyżki stóp procentowych?

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział podczas swoich wakacji, na molo w Sopocie, że będzie jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych, a później stopy procentowe będą obniżane. Wydaje się jednak, że stopy procentowe będą obniżane dopiero w 2023 roku, kiedy inflacja wyhamuje.

Rekordowa w XXI wieku inflacja i bardzo wysokie stopy procentowe są prawdziwą katastrofą dla tysięcy gospodarstw domowych. Wiele z nich już niebawem nie będzie w stanie spłacać swoich kredytów, rozwinie się rynek wierzytelności, popyt na nowe nieruchomości drastycznie się obniży i w efekcie ceny nieruchomości przez co najmniej kolejne dwa lata powinny wyraźnie spadać, co może wygenerować bardzo dużo okazji na rynku mieszkaniowym.

Lepiej wziąć kredyt na stałą stopę procentową czy zmienną?

Obecnie istnieje większa szansa, że stopy procentowe za kilka lat będą wyraźnie niższe niż dziś.

Czy gwarantowany kredyt mieszkaniowy ma wpływ na ceny nieruchomości?

Akcja kredytowa w tym momencie już się załamała, obecnie więc z rządowego programu Mieszkanie bez wkładu własnego mało kto korzysta. Za kilka lat, gdy stopy procentowe spadną, popyt na mieszkania dzięki temu rozwiązaniu może wzrosnąć, co może też nieznacznie wpłynąć na podwyżkę cen nieruchomości.

Jak będzie kształtowała się przyszłość rynku nieruchomości i gospodarki w Polsce?

Dziś wchodzimy w recesję i wszystko wskazuje na to, że czeka nas stagflacja. W efekcie bezrobocie wzrośnie, spółki będą upadać, ceny nieruchomości będą się obniżać, lecz jednocześnie inwestowanie w mieszkania na wynajem będzie się rozwijać.

Inflacja natomiast powinna się ustabilizować, a w przyszłym roku być może nawet zacznie spadać.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również