Czy PPK zdobędzie zaufanie społeczeństwa?

266

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) przyciągnęły dotychczas uwagę 1,3 miliona pracowników. Czy to dużo? Jak ograniczony poziom zaufania społeczeństwa do systemów emerytalnych wpływa na zainteresowanie PPK? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Agnieszki Zaręby z Prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem podczas pierwszego Forum Finansów i Inwestycji na PGE Narodowym w Warszawie.

PPK – z czym to się je?

O PPK szeroko pisaliśmy już w tym miejscu na naszym portalu. Jak każdy nowy projekt (zwłaszcza, za którym stoi rząd), budzą one duże kontrowersje.

Przypomnijmy, że to stosunkowo nowy rodzaj dobrowolnego systemu długoterminowego oszczędzania. W jego ramach gromadzone są twoje prywatne oszczędności. Innymi słowy, to rodzaj uzupełnienia składek emerytalnych płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W założeniu PPK mogą zagwarantować ci wspaniałą, przyszłą emeryturę. Brzmi pięknie? Jak jednak będzie w praktyce?

Ponad 1 mln pracowników w PPK

Jak na razie do PPK zapisało się nieco ponad 1 mln pracowników.

Uważam, że to bardzo dużo – mówi nam Paweł Borys. – Mniej więcej pół na pół pracownicy decydowali, czy chcą uczestniczyć [w PPK] czy też nie – dodaje.

Ponoć dziś chętniej na PPK decydują się pracownicy większych i zagranicznych firm. W podmiotach mniejszych i z małych miejscowości „partycypacja jest mniejsza”. Borys dodaje, że to jednak nie zraża pomysłodawców ani jego samego. „To program na lata” – szybko dopowiada. Jak sam dodaje, celem jest przekonanie zdecydowanie większej liczby przedsiębiorców i pracowników do PPK.

Zachęcam wszystkich, by odprowadzali składki emerytalne. To nasze ubezpieczenie społeczne. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś kiedyś podważył to zobowiązanie państwa. Emerytura z ZUS-u będzie nam dawała zawsze takie podstawowe bezpieczeństwo finansowe – tłumaczy Borys, pytany o sceptycyzm niektórych młodych osób dot. publicznego systemu emerytalnego.

Dodaje, że PPK będą jednak drugim filarem naszej emerytury, który będzie umożliwiał nam to, by nasz standard życia mocno się nie obniżył. Sam jest jednak świadomy tego, że wiele osób nie ufa dziś w pełni takim rozwiązaniom. A to ostatnie głównie przez sprawę dot. OFE.

Po resztę informacji zachęcamy do nagrania video:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments