Co trzeci Polak jest za wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia przeciw Covid-19 dla wszystkich – wynika z sondażu opublikowanego w „Rzeczpospolitej”.

Obowiązek szczepień. Co myślą o tym Polacy?

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rz”, blisko połowa Polaków jest za dobrowolnością w kwestii szczepień (dokładnie jest za tym 46,7 proc.). Za czymś przeciwnym – obowiązkiem szczepień – co blisko trzeci ankietowany (31,6 proc.). Co ciekawe, przychylność wobec tego pomysłu rośnie z wiekiem. W grupie od 60 lat w górę „za” jest między 43 a 49 proc. osób.

Z kolei zapowiedziany przez rząd obowiązek szczepień w trzech grupach (zawodowych medycy, nauczyciele, służby mundurowe) pozytywnie ocenia tylko 15,9 proc. respondentów. 3,3 proc. ankietowanych popiera wprowadzenie obowiązkowego szczepienia dla samych medyków.

Za wprowadzeniem obowiązku zaszczepienia się przeciwko Covid-19 najwięcej jest osób w średnich miastach (do 250 tys. mieszkańców), w grupie ludzi uczących się i studiujących (51 proc.), w wieku pomiędzy 40 a 49 lat (38 proc.), ale też emerytów i rencistów (ponad 40 proc.).

„Za dobrowolnością szczepień opowiadają się głównie młodzi – aż 54 proc. (w grupie 18-29) i 78 proc. (w wieku 30-39 lat), a także sporo po pięćdziesiątce (56 proc.). Najwięcej – bo aż 65 proc. – to osoby prowadzące gospodarstwo domowe (niepracujące zawodowo), osoby bezrobotne (81 proc.) i bez dochodu (92 proc.) wskazujące jako główne źródło informacji internet, w tym media społecznościowe (największa grupa 53 proc.). W kwestii szczepień nie ma zdania zaledwie 2,5 proc. respondentów” – napisano.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 252 nowych zakażeniach koronawirusem. To najmniej nowych przypadków od początku listopada. 16 chorujących z Covid-19 zmarło.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments