Jak Brytyjczycy oceniają brexit?

516

Większość Brytyjczyków źle ocenia brexit – wynika z sondażu przeprowadzonego dla brytyjskiego magazynu „Observer”.

Brexit w oczach Brytyjczyków

Aż ponad 60 proc. Brytyjczyków ocenia brexit negatywnie lub gorzej niż oczekiwano – wynika z najnowszego, opublikowanego właśnie sondażu ośrodka badania opinii publicznej Opinium.

Z kolei nieco ponad jedna czwarta (26 proc.) respondentów przyznała, że brexit przebiega do tej pory gorzej, niż się spodziwali. 35 proc. już wcześniej uważało, że wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE może przebiegać z problemami. Ich obawy teraz się potwierdziły.

Tylko 14 proc. respondentów było zdania, że brexit przebiegł lepiej, niż oczekiwano.

Przypomnijmy, że rok temu Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i unię celną. Formalnie brexit nastąpił jednak już 31 stycznia 2020 r. Potem nastąpiła tzw. faza przejściowa, w której obowiązywały jeszcze te same zasady co wcześniej. Londyn i Bruksela uzgodniły w tym czasie wspólny pakt handlowy, który obie strony podpisały w Boże Narodzenie.

Jak podaje magazyn „Observer”, aż 42 proc. osób, które w referendum w sprawie brexitu głosowały za wyjściem z UE, teraz ma negatywną opinię co do tej decyzji. – Teraz widzimy, że znaczna część głosujących za opuszczeniem Wspólnoty twierdzi, iż sprawy idą w złym kierunku albo przynajmniej gorzej niż oczekiwano – powiedział Adam Drummond z ośrodka Opinium. – Zamiast dwóch zamkniętych bloków przeciwników i zwolenników brexitu, grupa zwolenników wyjścia z Unii jest teraz bardziej podzielona – dodaje.

Skąd ten skok sceptycyzmu? Po prostu konsekwencje brexitu stały się teraz widoczne i to w o wiele mocniejszy sposób niż miało to miejsce wcześniej. Chodzi np. o puste półki w supermarketach czy brak paliwa na stacjach benzynowych. To efekt braku kierowców ciężarówek. Ci często pochodzili spoza Anglii, np. z krajów Europy Wschodniej, i musieli ją opuścić po brexicie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments