Czy paliwa w Polsce dorównają cenami tym z Niemiec?

Udostępnij

Jak już pisaliśmy tutaj, ceny paliw w Polsce – choć o wiele wyższe niż rok temu – są jednymi z najniższych w Europie. Mniej za benzynę i olej napędowy zapłacimy tylko na stacjach na Węgrzech i w Turcji.

Dla porównania u naszych zachodnich sąsiadów ceny paliwa są jednymi z najwyższych w Europie. Wyprzedza ich w zasadzie tylko Skandynawia i Holandia. Podczas, gdy my w Polsce za litr paliwa benzyny Pb95 musimy na majówkę zapłacić średnio 6.49 PLN, Niemcy muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 9.21 PLN. W przypadku oleju napędowego różnica jest nieco mniejsza – w Polsce musimy zapłacić 7.21 PLN za litr, a w Niemczech 9.22 PLN.

Wkrótce jednak ta sytuacja ma się nieco zmienić. W tym tygodniu niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, który ma złagodzić skutki drastycznego wzrostu cen energii. W jego skład wchodzi obniżenie na trzy miesiące podatku energetycznego od paliw, począwszy od 1 czerwca. Pozwoli to na obniżenie rekordowych ostatnio cen benzyny o około 30 centów na litrze oraz oleju napędowego o 14 centów na litrze. Czy to oznacza, że już niebawem paliwa w Polsce mogą dorównać cenami tym z Niemiec?

Orlen ostrzega – paliwo będzie coraz droższe wzrost cen paliwa

Według analityków Orlenu średnia cena ropy naftowej (mieszanki Brent) w skali roku ma wynieść 120 dolarów. I to przy optymistycznych założeniach, zakładających uwolnienie rezerw strategicznych ropy przez USA oraz słabszy popyt ze strony Chin. W tej chwili jej kurs wynosi niecałe 110 dolarów. Co więcej, to cena średnioroczna, co oznacza, że skoro dotąd cena była poniżej 120 dolarów, to według analityków wzrośnie jeszcze powyżej tej ceny.

W praktyce więc przy tych prognozach, cena benzyny i oleju napędowego przez większą część 2022 roku byłaby wyższa niż dziś średnio o 40-50 groszy. I to zakładając, że stacje benzynowe nie podniosą marż, a stawki VAT na paliwo pozostaną na obniżonym poziomie 8%. Oznaczałoby to, że powinniśmy się nastawić, że typowe dla nas ceny benzyny w dalszej części 2022 roku znajdą się na poziomie 7 złotych za litr, a w przypadku oleju napędowego wyniosą około 7.65 PLN. Czy jednak istnieje możliwość, że za paliwo będziemy płacić tyle co Niemcy?

W Polsce paliwa pozostaną tańsze niż w Niemczech

Absolutnie nie. Warto zaznaczyć, że już nawet pomijając kwestie podatkowe, to już same hurtowe ceny netto paliwa w Niemczech są rekordowo wysokie, jedne z najwyższych w całej Europie. Średnio są one o ponad 40 centów wyższe niż u nas, a dokładając do tego podatki, ta różnica się jeszcze zwiększa.

W konsekwencji nie ma możliwości, aby nawet po wspomnianej tymczasowej obniżce podatku energetycznego od paliw w Niemczech, która wejdzie w życie w czerwcu, ceny paliw za naszą wschodnią granicą zrównały się z tymi u nas. Chyba że doszłoby w naszym kraju do niespodziewanej powrotnej podwyżki stawki VAT na paliwa, albo stacje benzynowe drastycznie podniosłyby marże. Nie jest to jednak prawdopodobny scenariusz.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również