Czy odfrankowienie kredytu się opłaca?

odfrankowienie kredytu

Chcesz złożyć pozew przeciwko bankowi, ponieważ masz dość spłacania rat kredytu we frankach szwajcarskich? Niestety, nie masz pewności, co będzie lepsze w Twoim przypadku – odfrankowienie kredytu czy może jego unieważnienie? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czy odfrankowienie kredytu może być opłacalne.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

O ile unieważnienie umowy frankowej jest pojęciem, które jest w pełni zrozumiałe, o tyle odfrankowienie kredytu budzi sporo wątpliwości. Nic w tym dziwnego – rozwiązanie takie jest dość skomplikowane. W przypadku odfrankowienia kredytu możemy mówić o uznaniu za niewiążące klauzul znajdujących się w umowie, dotyczących indeksowania zobowiązania w walucie CHF.

Jest to swego rodzaju wsteczne przekształcenie kredytu frankowego w kredyt PLN. A zatem uznaje się, że kredyt taki powinien być spłacony w złotówkach. Jednocześnie jednak zachowane zostaje identyczne oprocentowanie. Dodatkowo z umowy usunięte zostają wszystkie klauzule abuzywne, ponieważ nie są one dozwolone.

Odfrankowienie kredytu – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Odfrankowienie kredytu może być opłacalne dla tych kredytobiorców, którzy nie spłacili jeszcze kredytu frankowego w całości. W przypadku unieważnienia być może byliby oni zobowiązani do zwrócenia bankowi sporej kwoty. W każdym przypadku jednak niezbędna jest dokładna analiza umowy kredytu frankowego i sytuacji kredytobiorcy. Na tej podstawie możliwe będzie określenie, co się bardziej opłaca – odfrankowienie kredytu czy unieważnienie umowy kredytowej.

Sprawdź, jakie masz szanse na odfrankowienie kredytu: https://frankowy-kredyt.pl/odfrankowienie-kredytu/

Czy po odfrankowieniu kredytu trzeba go dalej spłacać?

Wielu kredytobiorców zastanawia się nad tym, czy po odfrankowieniu kredytu nadal trzeba spłacać comiesięczne raty. Owszem, kredyt w dalszym ciągu musi być spłacany. Należy jednak mieć świadomość, że spłata odbywa się na zupełnie innych warunkach niż wcześniej. Są one korzystniejsze, dzięki czemu sytuacja finansowa kredytobiorcy nie jest już tak mocno zakłócona. Dalsza część kredytu spłacana jest w złotówkach, a nie we frankach szwajcarskich, a w efekcie raty są o wiele niższe.

W tym miejscu warto podkreślić, że w wielu przypadkach kredytobiorcy przysługuje zwrot nadpłaconych rat. Po przeliczeniu zobowiązania na złotówki może bowiem okazać się, że kredytobiorca otrzyma część dotychczas spłaconego kapitału wraz z odsetkami. W takim przypadku odfrankowienie kredytu staje się jeszcze korzystniejsze.

Nie musisz samodzielnie decydować, które rozwiązanie będzie najlepsze

Na szczęście kredytobiorcy nie muszą samodzielnie decydować, co będzie dla nich lepsze – odfrankowienie kredytu czy unieważnienie umowy frankowej. Warto zaufać doświadczonym prawnikom, którzy dokonają wnikliwej analizy umowy kredytowej i na tej podstawie określą, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w danym przypadku. Być może okaże się, że dla Ciebie najlepszym wyjściem będzie walka o odfrankowienie kredytu. Jeśli tak, nie zwlekaj – jak najszybciej podejmij decyzję o złożeniu pozwu przeciwko bankowi, a niebawem będziesz spłacać kredyt w złotówkach.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments