Czy napływ uchodźców zmieni rynek wynajmu w Polsce?

Udostępnij

Od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało już ponad milion uchodźców z Ukrainy. Nigdy w historii współczesnej Polski nie doświadczyliśmy tak masowej migracji i to jeszcze w tak krótkim czasie. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby sytuacja zaczęła się stabilizować. Za kilka tygodni może się okazać, że liczba uchodźców nawet się potroi.

Z całą pewnością, spora część Ukraińców i Ukrainek będzie chciała w Polsce zamieszkać na dłużej wraz z rodzinami, pracować, uczyć się i normalnie żyć. Jedyne dostępne wolne mieszkania, to te z komercyjnego rynku wynajmu. Stanowią one idealne rozwiązanie potrzeb ukraińskich rodzin, ponieważ pozwalają szybciej zmienić miejsce zamieszkania, wycofać się, przeprowadzić i nie wymagają dużej inwestycji. Czy w takim razie napływ uchodźców z Ukrainy zmieni rynek najmu w Polsce?

Już dziś gwałtownie rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym Mieszkania na wynajem

Zbrodnicza agresja Rosji na Ukrainę nie pozostała bez wpływu na rynek nieruchomości w Polsce. Eksperci zauważają, że już w ostatnich dniach wiele Ukrainek i Ukraińców zaczęło poszukiwać mieszkań w naszym kraju do długoterminowego wynajęcia. Uchodźcom pomagają w znalezieniu lokum migranci, którzy przyjechali do nas wcześniej. Część osób, które przybyły do Polski, jest w stanie wynajmować lokal samodzielnie. Mało tego, niektórzy właściciele udostępniają swoje mieszkania uchodźcom nieodpłatnie.

30% mniej dostępnych mieszkań na wynajem w tydzień

Z powyższych przyczyn oferta mieszkań na wynajem stopniała o 30% – i to zaledwie w tydzień po agresji Rosji na Ukrainę. Mamy skokowy wzrost popytu, ogłoszenia znikają po prostu błyskawicznie. Mało tego, liczba wyświetleń ogłoszeń dotyczących najmu mieszkań lub pokoi w Otodom była 7 marca o 166% wyższa niż 24 lutego. W serwisie OLX zaobserwowano natomiast wzrost – o 114%.

Zwiększone zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jeszcze lepiej oddaje liczba odpowiedzi na ogłoszenia, czyli wykonanych telefonów lub napisanych wiadomości. W Otodom w poniedziałek, 7 marca była ona wyższa aż o 454% niż 24 lutego, a w OLX – o 264%.

Ceny będą coraz wyższe Nieruchomość z tablicą "na wynajem"

W efekcie można się spodziewać rosnących czynszów. Skokowy wzrost liczby ludności spowodowanej napływem uchodźców, oznacza większy popyt przy cały czas ograniczonej, niewystarczającej podaży, co oznacza, że rynek jest nienasycony. W efekcie dynamiczny wzrost stawek za wynajem powinien być już niebawem dość mocno widoczny. W konsekwencji w górę pójdą również ceny nieruchomości – zarówno na rynku pierwotnym jak i rynku wtórnym – po prostu wzrośnie popyt inwestycyjny na mieszkania, o czym można przeczytać tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również