Czy myślistwo i łowiectwo to drogie hobby?

Udostępnij

Myślistwo, jeszcze szerzej określane mianem łowiectwa, to kontrowersyjne hobby, które budzi skrajne emocje. Na jego temat istnieje całe mnóstwo stereotypów, a nawet mitów. Z całą pewnością jest to jednak zajęcie wymagające ogromnej determinacji, koncentracji i cierpliwości. Co więcej, od wieków kojarzy się ono z życiem arystokracji, szlachty i szerzej pojmowanych elit społecznych.

W konsekwencji może się zatem wydawać, że to nie hobby dla każdego – nie tylko ze względu na wyżej wspomniane cechy i indywidualne poczucie wrażliwości, ale i z powodu bardzo dużych kosztów jego uprawiania. Czy rzeczywiście myślistwo to tak drogie zajęcie? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest łowiectwo:

Łowiectwo- co to znaczy?

Definicja łowiectwa

Łowiectwo polega między innymi na ochronie i dbaniu o różnorodność dzikich gatunków oraz na pozyskiwaniu zwierząt do obrotu gospodarczego. Cele te osiągane są nie tylko poprzez odstrzał chorych zwierząt, czy przy redukcji zagęszczenia, ale również poprzez sadzenie lasów i walkę z patogenami gnębiącymi zwierzęta.

Definicja myślistwa

Myślistwo natomiast zawiera się w łowiectwie i polega na polowaniach na pojedynczą zwierzynę. Wiele wieków temu myślistwo było domeną królów, książąt i możnowładców. Z czasem prawo do polowania na grubego zwierza zyskała też szlachta. Myślistwem zajmowały się zatem tylko elity.

Wraz z nastaniem ery elitarnego myślistwa pojawiły się pierwsze przepisy nakładające na myśliwych różne obowiązki. W ich skład wchodziło dbanie o zachowanie liczebności zwierząt, troszczenie się o lasy i pokrywanie kosztów szkód uczynionych przez zwierzynę łowną.

Zasady myślistwa obecnie

Dziś myślistwo wiąże się ze zdecydowanie większą liczbą ograniczeń niż kiedyś, a proces stawania się łowcą jest długi i wymagający, dlatego nie dla wszystkich to hobby będzie atrakcyjne. W efekcie współczesne myślistwo opiera się na pewnych zasadach, z których najważniejsze to:

  • Wybór jedynie gatunków uznanych za łowne
  • Polowania tylko w przeznaczonych do tego okresach, i na określonych terenach
  • Rozpoznawanie i selekcja zwierzyny przed strzałem
  • Brak pozwolenia na zabijanie zagrożonego gatunku

Jak zostać myśliwym?

Jeśli chcemy zacząć polować przed nami długa droga, która wymaga zdobycia określonej wiedzy oraz dopełnienia szeregu formalności. Najpierw zgłosić musimy się do wybranego koła łowieckiego i odbyć trwający rok staż kandydacki. Następnie konieczny będzie udział w organizowanym przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego szkoleniu, które kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę oraz umiejętności strzeleckie. Po pomyślnym jego zaliczeniu kandydat składa deklarację członkowską do PZŁ oraz uiszcza wpisowe. Dzięki temu otrzymamy legitymację członka PZŁ oraz zaświadczenie o zdanym egzaminie, które pomoże nam w uzyskaniu pozwolenia na broń do celów myśliwskich – w tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek komendy wojewódzkiej policji. Co więcej, prawo do posiadania broni jest również weryfikowane co jakiś czas, przez cały okres uprawiania myślistwa.

Przyszli myśliwi muszą zatem odbywać staże i wykazywać się dbałością o przyrodę.

Koszty myślistwa

Pierwsze wydatki Elementy stroju myśliwego

Dobrą wiadomością jest to, że podstawowe wydatki jakie musimy ponieść, aby stać się w pełni wyposażonym myśliwym, możemy rozłożyć na ponad rok. Sam staż kandydacki – jak już zostało wspomniane – trwa 12 miesięcy, a do tego czasu nie możemy kupić broni, więc znaczny wydatek nam na razie odchodzi. Staż teoretycznie nic nie kosztuje, więc pierwszy rok to kwestia wydatków jedynie na paliwo (dojazdy) i ubrania.

Zwykła odzież trekkingowa nie wystarczy. Odpowiedni dobór ubrania myśliwskiego to podstawa udanego polowania. Ubrania myśliwskie muszą spełniać dwa najważniejsze wymagania – zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort myśliwemu. Ubranie myśliwskie musi być dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych oraz mieć odpowiedni kolor, a także przystosowane do planowanego przebiegu polowania. Wybierając ubranie myśliwskie warto skorzystać z porad profesjonalistów pracujących w sklepach dedykowanych dla myśliwych. Wydaje się, że na zaopatrzenie się w odpowiednią profesjonalną odzież powinno wystarczyć 600-700 złotych. To najważniejszy wydatek podczas odbywania stażu kandydackiego.

Oprócz rzeczy, które myśliwy wkłada na siebie, musi mieć też szereg istotnych przy polowaniu akcesoriów. Na listę przydatnego sprzętu można wpisać: plecaki lub torby, noże, wabiki, lornetki lub lunety, trąbki myśliwskie, parasole oraz siatki. Na te przedmioty również trzeba wydać minimum kilkaset złotych. Wszystko jednak zależy od naszego zaangażowania i od zwierzyny, na którą zamierzamy zapolować.

Szkolenia, egzaminy, badania, zezwolenia i członkostwo

Kolejnym poważnym wydatkiem będzie kurs przygotowujący do egzaminu w Polskim Związku Łowieckim. Tutaj trzeba liczyć minimum 1000 złotych – tyle wynosi cena kursu, pobytu na strzelnicy i naboi, które zużyjemy podczas ćwiczeń. Po skończonym kursie idziemy na egzamin. Jego koszt wynosi 300 złotych. Jeśli uda się nam go zdać, trzeba wpłacić wpisowe do Polskiego Związku Łowiectwa: W tym roku wynosi ono 1080 złotych. Aby dostać pozwolenie na broń, musimy przejść się na badania psychologiczne – to koszt około 300 PLN. Mniej więcej tyle samo kosztuje także uzyskanie pozwolenia na broń. Na koniec pozostaje nam opłata członkowska w Polskim Związku Łowieckim. W tym roku wynosi ona 403 złote.

Trzeba więc liczyć, że za wszystkie kursy, egzaminy, badania, pozwolenia i wpisowe, zapłacimy około 3500 złotych.

Zakup broni Myśliwy celuje z broni

To jednak nie koniec. Pozostaje nam jeszcze zakup broni. Często młodzi myśliwi są wprost przerażeni ceną broni, ponieważ potrafią one kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak używaną dubeltówkę dostaniemy już za mniej niż tysiąc złotych, natomiast używanego sztucera z lunetą za niecałe 3 tysiące PLN. Nowy sztucer z lunetą to z kolei wydatek rzędu 10 tysięcy złotych. Pozostaje jeszcze zaopatrzyć się w amunicję, lecz tu trudno oszacować koszty – zależą od tego, jak często zamierzamy polować.

Podsumowując, koszty myślistwa zależą od tego, w jakich standardach zamierzamy uprawiać to hobby. Stąd jednych pasja łowiecka może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, a innych zaledwie kilkaset złotych – poza pierwszym rokiem, w którym oficjalnie zostaniemy myśliwymi, ponieważ uzyskanie członkostwa w Polskim Związku Łowieckim umożliwiającego polowania, wiąże się z większymi wydatkami. Na start swojej przygody z tym hobby trzeba więc zakładać poniesienie kosztów rzędu 10 tysięcy złotych. Na szczęście sukces łowiecki nie zależy od ceny ekwipunku, który posiadamy, nie jest to więc zajęcie tylko dla bogatych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również