Majowe ograniczenia – czy będzie paraliż na lotniskach?

Udostępnij

Pasażerów z Polski już za kilka dni będą czekać ogromne niedogodności. W związku z brakiem porozumienia kontrolerów ruchu lotniczego z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej wprowadzono drastyczne ograniczenia w funkcjonowaniu Lotniska Chopina oraz portu Modlin. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. zmniejszenia liczby operacji lotniczych. Dokument wchodzi w życie już 1 maja i wstępnie ma obowiązywać do końca miesiąca.

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym Zamknięcie przestrzeni powietrznej w Europie

W poniedziałek 25 kwietnia w godzinach wieczornych opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym. Wynika z niego, że w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa, który obejmuje Lotnisko Chopina w Warszawie (EPWA) i lotnisko Warszawa/Modlin (EPMO), wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych w TMA Warszawa.

W dokumencie podkreślono, że operacje lotnicze na Okęciu i w Modlinie mogą być wykonywane w godzinach od 9:30 do 17:00 czasu lokalnego, pod warunkiem zapewnienia służb żeglugi powietrznej obsługujących te operacje oraz nieprzekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa.

Priorytetowe połączenia

Wymieniono również 32 lotniska, na które loty z obu stołecznych portów mają mieć priorytet. W ramach pierwszeństwa operacje lotnicze są wykonywane z lotnisk i na lotniska w następującej kolejności:

  1. Londyn – Heathrow
  2. Londyn – Luton
  3. Londyn – Stansted
  4. Frankfurt
  5. Nowy Jork
  6. Chicago
  7. Paryż
  8. Bruksela
  9. Stambuł
  10. Rzym
  11. Amsterdam
  12. Toronto
  13. Dubaj
  14. Incheon
  15. Monachium
  16. Rzeszów
  17. Wiedeń
  18. Tel Awiw
  19. Oslo
  20. Zurych
  21. Dublin
  22. Kopenhaga
  23. Budapeszt
  24. Wilno
  25. Praga
  26. Bukareszt
  27. Düsseldorf
  28. Barcelona
  29. Lizbona
  30. Tbilisi
  31. Berlin
  32. Szczecin-Goleniów.

Jednak kto ma już bilety na loty z Warszawy do jednego z miast obecnych w rozporządzeniu, ten wcale nie może czuć się całkowicie bezpiecznie. Zapewne realizowana będzie tylko ograniczona liczba lotów dziennie na każdej z tras, więc część pasażerów i tak zostanie zmuszona do rezygnacji z podróży. “Szczęśliwcy” zostaną natomiast przekierowani na inną trasę, na przykład z przesiadką.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2022 roku i ma stracić moc 31 maja.

Port w Modlinie zostanie zamknięty?

Dalej podano, że w przedziale czasowym, o którym mowa przylot statku powietrznego, który zamierza następnie wykonać operację odlotu w tym samym dniu, może być wykonany nie później niż do godziny 15:45 czasu lokalnego.

Ponadto, pierwszeństwo wykonania mają operacje lotnicze na Lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA), a preferowanym przewoźnikiem są PLL LOT. Oznacza to, że połączenia linii Ryanair z portu Modlin znajdą się w jeszcze gorszej sytuacji. Niektórzy eksperci spekulują, że ruch na tym lotnisku może nawet zostać całkowicie wstrzymany.

Co mogą zrobić pasażerowie?

Sytuacja ta jest wyjątkowo niefortunna. Według ekspertów wnioski o odszkodowania mogą nie zostawać uznawane, ponieważ odszkodowanie należy się pasażerom, gdy linia lotnicza w jakimś stopniu jest winna sytuacji. Co prawda kilka lat temu Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie, które mówiło, że ze względu na strajk kontrolerów pasażerom odszkodowanie się należy. Tutaj jednak nie możemy ubiegać się o nie, ponieważ nie mamy do czynienia ze strajkiem, tylko po prostu z brakiem pracowników.

Wydaje się zatem, iż jeśli planujemy podróż z któregoś z warszawskich lotnisk w maju, to powinniśmy brać pod uwagę, że nasz lot może się nie odbyć. W takiej sytuacji, jeśli nie mamy jeszcze wykupionego biletu lotniczego, warto rozważyć inne środki komunikacji i lotniska.

Więcej na temat sporu kontrolerów ruchu lotniczego z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej można przeczytać tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również