Czy banki upadną i zabraknie gotówki?

5141

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 niemal do góry nogami wywraca dotychczas obowiązujący porządek społeczny. W walce z śmiercionośnym zagrożeniem władze wielu krajów podejmują zdecydowane działania mające na celu powstrzymanie epidemii. Mimo to, w sieci pojawia się coraz więcej fake newsów, które jedynie potęgują panikę wśród społeczeństwa.

Polacy w panice wycofują oszczędności z banków

Na przestrzeni ostatnich dni usłyszeć można było m.in., że na ulice wyjedzie wojsko, które pozamyka poszczególne miasta. Inni wskazywali, że kryzys doprowadzi do upadku wielu banków, w związku z czym powstał tzw. run na banki. Wielu konsumentów pośpiesznie „rzuciło się” do wypłaty wszystkich oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych, lękając się, że w wyniku kryzysu stracą dorobek całego życia.

Może Cię zainteresować: Rząd wie, jak wyjść z kryzysu?

NBP uspokaja: gotówki nie zabraknie

Plotki te szybko zdementował sam prezes Narodowego Banku Polskiego, który już w minionym tygodniu wskazał, że nie ma żadnego ryzyka, że gotówki zabraknie. Obecnie jest ona dostarczana do banków komercyjnych na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń. Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach, mogą występować chwilowe opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę, ale nie ma mowy o jakichkolwiek trwałych problemach.

Zobacz także: RPP obniża raty kredytów! To pierwsza taka decyzja od 5 lat

Czy warto wypłacić gotówkę z banku?

Temat rzekomej niewypłacalności banków poruszył również w swoim najnowszym materiale dr Wojciech Świder, który odpowiedział na pytania:

  • Jak stabilny jest polski sektor bankowy?
  • Czy bank może upaść i co wtedy się dzieje z naszymi środkami?
  • Do jakiego poziomu nasze wkłady są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
  • Czy zabraknie gotówki?
  • Czy warto wypłacić gotówkę z banku?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments