Choć NBP i RPP zdają się robić dziś dobrą minę do złej gry, jeden z członków rady otwarcie przyznał, że inflacja w Polsce będzie jeszcze rosła.

Członek RPP: ceny jeszcze wzrosną

Jerzy Kropiwnicki to członek RPP, który otwarcie przyznał teraz PAP, że grozi nam wyższa inflacja:

„Możemy się spodziewać dalszego wzrostu cen zarówno z powodu wzrostu cen administrowanych (…), samorządy będą próbowały jakoś pokryć braki we wpływach budżetowych z podziału PIT i CIT, więc będą podnosiły różne opłaty miejscowe (…), a to będzie musiało wpłynąć na ceny i na poziom inflacji na terenie całej Polski”.

Do tego on sam twierdzi, że dotychczasowa polityka władza jest prawidłowa:

„Te środki, które stosowano od początku tego roku, należałoby kontynuować, a nawet wzmocnić, choć rozumiem, że rząd będzie się obawiać nadmiernego wzrostu deficytu i relacji między długiem publicznym a dochodem narodowym. (…) To, czy deficyt jest troszkę większy, czy troszkę mniejszy – powinno mieć drugorzędne znacznie w stosunku do tego, co niesie ze sobą pandemia.”

Pozbądź się PLN, kup euro?

Potem Kropiwnicki wszedł na temat kursu złotego. Dziennikarz zapytał go, czy ten nadal powinien utrzymywać się na niższym poziomie. Ekspert z RPP powiedział:

„Myślę, że tak. Dlatego, że bardzo ważnym składnikiem wszystkich motorów, które wspierają wzrost gospodarczy lub hamują spadek PKB jest nasz eksport, a nasza konkurencyjność międzynarodowa nadal w znacznej mierze zależy od tego, jak wyglądają przeliczniki złotego do dolara i euro, przede wszystkim do euro. (…) Do tej pory, chwalić Boga, eksport kształtował się całkiem nieźle i trzeba to po prostu nadal utrzymywać, a jeżeli dałoby się to wzmocnić, byłoby dobrze”.

Zapytany o to, czy złoty na poziomie 4,60/EUR to wystarczająco słaby kurs polskiej waluty, Kropiwnicki odparł, że dziś nie potrafi jasno odpowiedzieć na to pytanie:

„Trudno to tak od razu powiedzieć, trzeba obserwować, co dzieje się w handlu zagranicznym”.

Można więc uznać, że RPP będzie dążyło do dalszego obniżenie kursu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments