W nowym sondażu Centrum Badań Opinii Społecznych rząd Prawa i Sprawiedliwości osiągnął najgorszy wynik od aż siedmiu lat.

Jak oceniamy rząd?

Tylko 34 proc. respondentów pozytywnie ocenia rząd. Rok temu było to o 3 pkt. proc. więcej.

Jak oceniamy Sejm? W sposób pozytywny ocenia jego prace tylko 21 proc. ankietowanych. To z kolei spadek o 4 pkt. proc. Aż 63 proc. respondentów oceniło pracę posłów źle.

Lepiej wypada Senat – 29 proc. głosów pozytywnych i 51 proc. negatywnych.

Nadal najlepiej oceniamy prezydenta. Tyle że nadal głowę państwa większość uczestników badania (46 proc.) oceniło negatywnie. Z działań Andrzeja Dudy zadowolonych jest 42 proc. ankietowanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-13 stycznia na próbie 1135 osób.

Poparcie dla partii

Wyniki najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu pokazują zaś, że partia Jarosława Kaczyńskiego też ma poważny problem.

Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, chęć udziału w nich zadeklarowało 50,8 proc. badanych (spadek o 3,1 pkt proc.). „Zdecydowanie” do urn poszłoby 39,3 proc. osób (spadek o 3,8 pkt proc.), a „raczej” — 11,5 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.).

Z kolei negatywnych odpowiedzi na pytanie o chęć głosowania udzieliło 40,8 proc. uczestników sondażu (spadek o 1,3 pkt proc.).

Na Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS i Solidarną Polskę, zagłosowałoby tylko 30,1 proc. osób. To o 1,9 pkt proc. mniej niż pod koniec listopada. W porównaniu z wrześniem to spadek o 6,5 pkt proc.

Choć powyższe informacje są dobre dla przeciwników PiS-u, nadal utrzymuje się wyraźna przewagę nad Koalicją Obywatelską. Na sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej zagłosowałoby 20,2 proc. badanych. To o 1,9 pkt proc. mniej niż nieco ponad miesiąc temu. Wynik ten jest też niższy niż w lipcu ub.r. – wtedy wyniósł 26,2 proc.

Na trzecim stopniu podium znalazła się Polska 2050. Chęć głosowania na ruch Szymona Hołowni zadeklarowało 12,1 proc. badanych. To więcej o 0,3 pkt proc. w porównaniu do listopada ub.r.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja, która uzyskała w sondażu wynik 8,6 proc. (więcej o 1,5 pkt proc.), Lewica — 7,3 proc. (więcej o 0,3 pkt proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe — Koalicja Polska, na które głos chce oddać 6 proc. uczestników sondażu (mniej o 0,4 pkt proc.).

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments