Pakujemy się na urlop – tych rzeczy nie możesz zapomnieć

635

Zbliża się okres urlopów. Wielu z nas wyczekuje na niego cały rok i gdy w końcu wybiera się na wakacje, to często zaczyna “bujać w obłokach” jeszcze przed wyjazdem. Jesteśmy przekonani, że pozornie wszystkie najważniejsze rzeczy przed podróżą zostały załatwione i nie przegapiliśmy niczego istotnego.

Pozostaje tylko pakowanie – czynność nierzadko odkładana na ostatnią chwilę, do której zdarza się podchodzić niektórym z nas bardzo niechętnie. W konsekwencji pakujemy się w pośpiechu i nie pamiętamy o czymś… czego nie mieliśmy prawa zapomnieć.

Brak niektórych rzeczy potrafi wywołać silny wewnętrzny dyskomfort, czy nawet wzajemne pretensje lub kłótnie, jeśli jedziemy w większym gronie. Zdarzają się nawet sytuacje, w których taka niedbałość w pakowaniu może wywołać poniesienie gigantycznych kosztów na lotnisku lub już w miejscu docelowym; lub – w skrajnych przypadkach – sprawić, że urlop się nie odbędzie. Bez czego nie możemy się ruszyć na wakacje? Najważniejsze rzeczy zostaną przedstawione poniżej. Na początek:

Co trzeba zabrać na urlop? – dokumenty

Pewnie wielu z nas się teraz zastanawia – czy w ogóle można zapomnieć dokumentów? W sieci natrafimy na wiele historii, w których okazuje się, że można. Podróżując po Unii Europejskiej, w zasadzie niezbędny jest tylko dowód tożsamości, a w pozostałych przypadkach najczęściej niezbędny będzie ważny paszport. Z kolei, podróżując samochodem, należy pamiętać o dokumencie rejestracyjnym i dokumencie potwierdzającym posiadane ubezpieczenie OC. Podczas podróży nie wiemy, kiedy przyjdzie nam się wylegitymować, nawet jeśli bez problemów przekroczymy granice kolejnych państw.

Co trzeba zabrać na urlop? – kartę EKUZ oraz/lub ubezpieczenie turystyczne

Karty EKUZ, ważne na terenie Unii Europejskiej, można bezpłatnie wyrobić od ręki, po wypełnieniu wniosku. Z kolei ubezpieczenie turystyczne można wykupić w dowolnym towarzystwie, także online. Warto dodać, że jeśli jedziemy jedziemy z biurem podróży, to nie trzeba wykupywać go dodatkowo – każda oferta wczasowa musi zawierać ubezpieczenie podróżne dla uczestników. W takim przypadku najlepiej zabrać ze sobą umowę, aby mieć ją przy sobie w razie potrzeby; lub ewentualnie spisać/sfotografować numer ubezpieczenia oraz najważniejsze telefony kontaktowe.

Co trzeba zabrać na urlop? – lekarstwa

Dobrze przygotowana apteczka na nagłe wypadki to niezbędny element każdej walizki. W pierwszej kolejności pamiętajmy o lekach, które stale przyjmujemy. W drugiej o środkach medycznych, które mogą się w nagłych wypadkach przydać. Do takiej grupy zaliczamy leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe. Warto zabrać ze sobą ich dwa rodzaje, o różnym spektrum działania, jak choćby z substancją czynną Ibuprofen i Paracetamol. Pozwoli to lepiej dopasować lek do objawów, które nas spotkają. Z pewnością mogą się również przydać krople nawilżające do oczu, plastry opatrunkowe oraz kompresy, środki do dezynfekcji czy preparaty łagodzące oparzenia słoneczne.

Co trzeba zabrać na urlop? – podstawowe kosmetyki

Mimo że w hotelach często dostaniemy żel pod prysznic oraz szampon do włosów, warto zapakować do walizki te i kilka innych podstawowych kosmetyków. Mowa głównie o paście i szczoteczce do zębów, grzebieniu, dezodorancie, maszynce i kremie do golenia, balsamie do ciała, a także toniku oczyszczającym do twarzy. Niezbędny będzie również krem z filtrem, jeśli podczas urlopu zamierzamy przebywać na mocnym słońcu. Pamiętajmy, że kosmetyki przewożone w bagażu podręcznym w samolocie powinny znajdować się w pojemnikach nie większych niż 100 mililitrów. W sklepach i drogeriach powinniśmy bez problemu znaleźć kosmetyki w wersji mini, przeznaczone specjalnie na podróż.

Co trzeba zabrać na urlop? – ubrania na każdą ewentualność

W tym przypadku najwięcej zależy od tego gdzie i na jak długo się wybieramy. Jeżeli podróżujemy tam gdzie temperatury są (lub mogą być) wysokie oprócz większości letnich rzeczy powinniśmy zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś cieplejszego, jak choćby sweter lub kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda lubi być zmienna dlatego dobrze być gotowym na każdą ewentualność. Najlepszą praktyką jest brać rzeczy, które są wygodne, praktyczne i lekkie. A zatem choćby takie, które nie wymagają prasowania.

Poza tym, targanie ze sobą połowy własnej garderoby jest zbędne i niepraktyczne. Warto pakować więc rzeczy uniwersalne oraz jakiś jeden ewentualny strój wieczorowy, z klasą.

Co trzeba zabrać na urlop? – gotówkę

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie prawie wszędzie można płacić kartą, telefonem lub innymi środkami płatniczymi, które nie wymagają posiadania w portfelu gotówki, to wybierając się w zagraniczną podróż warto wziąć ją ze sobą. Przyda się zarówno w przypadku ograniczonego dostępu do bankomatów, jak i na drobne wydatki na lokalnych straganach. Zdarza się, że w wielu miejscach, w które wybierają się turyści, wciąż nie jest przyjmowana płatność kartą, choćby w restauracjach.

Co trzeba zabrać na urlop? – ładowarkę do telefonu

Prawie każdy z nas miał sytuację, że w kluczowym momencie na telefonie wyświetlił się komunikat o rozładowanej baterii. Co gorsza wielu z nas potrafi zapomnieć o ładowarce, a jak doskonale wiemy, różne smartfony posiadają różne wejścia, więc przynajmniej kabel USB do ładowania telefonu jest absolutnie przedmiotem, o którym nie wolno zapomnieć.

Urlop w ciepłych krajach? – Zabierz okulary słoneczne i/lub kapelusz/czapkę

Wyjazd na upalne wakacje absolutnie nie ma prawa odbyć się bez czapki lub kapelusza, które chronią głowę przed słońcem, oraz okularów przeciwsłonecznych, najlepiej z filtrem UV. Te przedmioty są niewielkich gabarytów, więc bez problemu zmieszczą się do każdej torby, a z całą pewnością zapewnią nam nie tylko ochronę, ale również komfort podczas wakacji. Przy okazji, warto tutaj wrócić do kwestii ubrań i pamiętać o wygodnych krótkich spodenkach oraz stroju kąpielowym.

Życzymy udanego wypoczynku i dobrej zabawy na tegorocznym urlopie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments