Co się dzieje z lokatami?

332

Wszyscy doskonale zdają sobie dziś sprawę, że podwyżki stóp procentowych sprawiły, że raty kredytów błyskawicznie wzrosły – i to znacząco, o czym można przeczytać tutaj. Warto jednak zauważyć, że w tym samym czasie banki nie reagują równie szybko, jeśli chodzi o podwyżki oprocentowania lokat, na które kluczowy wpływ mają przecież również stopy procentowe NBP. Warto zauważyć, że Komisja Nadzoru Finansowego wezwała już banki do działań w tym zakresie.

Obecne oprocentowanie lokat i kredytów Dostarczenie pieniędzy bankowi w celu wcześniejszej spłaty kredytu

Po podwyżce stóp procentowych z 8 marca oprocentowanie kredytów hipotecznych oferowanych w tej chwili przez banki oscyluje wokół 7,5% rzeczywistej rocznej stopa oprocentowania.

Z kolei oferowane przez największe banki lokaty standardowe na 3 miesiące są oprocentowane na 0,01% w skali roku, a lokaty nieodnawialne, na nowe środki, lub obwarowane dodatkowymi warunkami, jak choćby posiadanie odpowiedniego konta w banku, rzadko przekraczają 2,5% w skali roku. Są więc wyraźnie nieopłacalne i pomimo konsekwentnego podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, ta sytuacja się nie zmienia – oferty nadal nie przypominają tych, które możemy pamiętać z okresu przed pandemią koronawirusa i to pomimo szalejącej inflacji.

Według ekspertów banki są dziś na uprzywilejowanej pozycji – nie muszą podnosić oprocentowania lokat, za to chętnie podnoszą oprocentowanie kredytów. Dlaczego? Ponieważ przez ostatnie dwa lata banki przyzwyczaiły wszystkich, że odsetki od lokat są niemal zerowe.

Co o tym sądzi KNF?

O komentarz w tej sprawie poproszona została Komisja Nadzoru Finansowego. Oto jej stanowisko:

“W przeciwieństwie do zasad oprocentowania kredytów, które zostały określone na poziomie przepisów ustawowych, sposób wyznaczania oprocentowania konkretnych bankowych produktów depozytowych (oszczędnościowych) zależy od ich regulaminów (lub innych dokumentów ustalających sposób ich funkcjonowania). Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują sfery oprocentowania depozytów terminowych lub rachunków oszczędnościowych. Oznacza to, że banki mają swobodę ich kształtowania w oparciu o wewnętrzną politykę oraz przyjęty model biznesowy.”

Dodano jednak, że niezależnie od powyższego, Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat i depozytów w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych.

Obecne stopy procentowe w Polsce Podwyżki stóp procentowych

8 marca Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów. bazowych. Po tej podwyżce stopa referencyjna wynosi 3,5%, stopa lombardowa – 4%, stopa depozytowa – 3%, stopa redyskontowa weksli – 3,55% a stopa dyskontowa weksli wyniosła 3,60%. Pierwsza z cyklu całej serii podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments