Co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w akcje Pfizera?

Co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w akcje Pfizera?

Planujesz zakup akcji Pfizer? Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się jak najwięcej o sytuacji oraz planach rozwoju firmy. Pfizer to jedna z największych firm farmaceutycznych i światowy lider w produkcji leków. Jej roczne przychody wynoszą ponad 50 mld dolarów. Rosnące portfolio leków na receptę oraz silny bilans finansowy wyróżniają spółkę na tle konkurencji. Czy warto inwestować w jej akcje?

Pfizer to jedna z największych firm farmaceutycznych i światowy lider w produkcji leków. Jej roczne przychody wynoszą ponad 50 mld dolarów. Rosnące portfolio leków na receptę oraz silny bilans finansowy wyróżniają spółkę na tle konkurencji. W zeszłym roku Pfizer stworzył pierwszą szczepionkę na koronawirusa, co zwróciło uwagę inwestorów z całego świata.

Rozwój w dziedzinie leków i szczepionek mRNA

Planujesz zakup akcji Pfizer? Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się jak najwięcej o sytuacji oraz planach rozwoju firmy.

Pfizer posiada możliwości oraz zasoby, aby stać się potężnym graczem na rynku technologii mRNA oraz szczepionek. Dzięki współpracy z BioNTech, koncern wyprodukował pierwszą na świecie szczepionkę przeciw COVID-19. Preparat szybko uzyskał akceptację organów regulacyjnych UE.

Pfizer opracował skomplikowany logistycznie i naukowo proces łącznie z rygorystycznymi testami jakości. Szczepionka opiera się na technologii mRNA i gwarantuje 95% skuteczności po podaniu obu dawek.

Obecnie Pfizer posiada zakłady, które są w stanie udźwignąć produkcję nowych leków mRNA na dużą skalę. Firma planuje otwarcie nowych linii produkcyjnych oraz stopniowe zwiększenie efektywności. Doświadczenie koncernu zaprocentuje, jeśli w przyszłości pojawią się kolejne pandemie.

Najbliższa przyszłość firmy Pfizer to nowe projekty związane z mRNA oraz produkcja dawek przypominających. W przyszłości mogą pojawić się mutacje wirusa COVID-19, a zapotrzebowanie na preparat o dużej skuteczności prawdopodobnie wzrośnie.

Zarząd spółki już przewiduje konieczność podania dawki przypominającej, rok od przyjęcia pierwszej szczepionki. Wspólnie z BioTech, Pfizer rozpoczął badania nad trzecią dawką w lutym 2021 roku.

Szczepionki na koronawirusa – nie ma konkurencji dla Pfizera

Od dłuższego czasu słyszymy o planowanym zawieszeniu patentów na szczepionki. Decyzję poparł ostatnio prezydent USA, Joe Biden. Dzięki udostępnieniu technologii, szczepionki mogłyby być produkowane w wielu krajach na całym świecie. WHO mocno popiera tą decyzję, która ma pomóc w walce z globalnym kryzysem.

Zniesienie ochrony patentowej spotkało się z oburzeniem wielu ekspertów i lobbystów przemysłu farmaceutycznego. Pfizer nie musi jednak obawiać się działań innych producentów. Firma wciąż pilnie strzeże wiedzy technicznej oraz technologii koniecznych do stworzenia szczepionki. Cały proces produkcji pozostaje tajny.

Istnieją poważne obawy, że uwolnienie patentów zaburzy wydajną i bezpieczną produkcję szczepionek. Próba odtworzenia skomplikowanych procesów może uderzyć w jakość preparatów. Firma ujawniła, że do produkcji szczepionki potrzebuje 280 komponentów, które sprowadza z 19 państw.

Uwolnienie patentów może zakłócić dotychczasowy przepływ surowców. Poszczególne koncerny zaczną zamawiać te same składniki, co znacznie wydłuży proces produkcji szczepionek. Dlatego warto przygotować się, że zawieszenie patentów zajmie jeszcze trochę czasu.

Jaką wysokość osiągną akcje Pfizera?

Pfizer to potężny gracz, ale jego akcje prawdopodobnie nie wzrosną kilkukrotnie w nadchodzącym czasie. Akcjonariusze muszą wziąć pod uwagę dywidendę na poziomie 3,87% oraz niewielką aprecjację ceny. Eksperci przewidują, że zyski z zakupu akcji mogą pojawić się dopiero w perspektywie długoterminowej.

Inwestorzy powinni mieć na uwadzę pierwotny plan zarządu Pfizer, który przewidywał obniżenie poziomu dywidendy. Koncern miał czekać aż do momentu, aż Viatris zainicjuje własną dywidendę. Na ten moment realizacja tego projektu została zawieszona ze względu na pozycję finansową firmy. Każdy inwestor powinien jednak wziąć pod uwagę, że zarząd w przyszłości może powrócić do tego pomysłu.

Zyski firmy rosną

Produkcja szczepionek przeciwko COVID-19 stale rośnie i ma osiągnąć liczbę 2,5 miliarda dawek jeszcze w tym roku. Dodatkowo Pfizer posiada całkiem nową jednostkę, która zajmie się produkcją leków genetycznych na dużą skalę. Rezygnacja z nisko marżowej produkcji prawdopodobnie przełoży się wiele korzyści.

Pfizer prognozuje, że zyski ze szczepionek wyniosą około 26 miliardów dolarów jeszcze do końca tego roku. Szef firmy zwraca uwagę również na wzrost przychodów operacyjnych, który osiągnięto w oderwaniu od zysków finansowych ze szczepionek. Obecnie firma dostarcza preparaty do wszystkich państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Izraela. W planach są również kolejne kontrakty.

Podsumowanie

Pomimo dużego zainteresowania akcjami Pfizer, analitycy studzą entuzjazm traderów. Nie ulega wątpliwości, że Pfizer zwiększy swoje zarobki w nadchodzących miesiącach i latach. Firma ma obiecujące plany rozwojowe firmy i poczyniła w ostatnim czasie kroki milowe pod względem medycznym, komercyjnym i regulacyjnym.

Jeśli jednak liczysz na szybkie zyski, rozejrzyj się za innymi opcjami inwestycyjnymi. Polecamy m.in. bitcoin trading. Zakup akcji Pfizera może okazać się atrakcyjny w perspektywie długoterminowej. Koncern to silny gracz, który na pewno będzie rozwijał się w przyszłości. Jeśli zdecydujesz się na inwestycje w akcje firmy, nie zapominaj, że każda transakcja wiąże się z ryzykiem.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments