Co Donald Tusk myśli o Jacku Sasinie i jego roli budowniczego Ukrainy?

Udostępnij

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się w sobotę 21 maja ze strażakami ochotnikami z Ochotniczej Straży Pożarnej Grzmiąca. Po spotkaniu był pytany przez dziennikarzy o to, czy wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin jest „jedynym możliwym specjalistą, któremu można powierzać zadanie odbudowy Ukrainy przez Polskę”. Jaka była jego reakcja?

Donald Tusk o Jacku Sasinie: “Ponury żart”

Polska chce zaangażować się w powojenny proces odbudowy Ukrainy. Z ramienia rządu projekt koordynować ma wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Donald Tusk skomentował ten wybór poniższymi słowami:

“Informacja, że pan wicepremier Sasin ma się zajmować odbudową Ukrainy, zabrzmiała jak dość ponury żart. Zresztą do tej pory nie jestem pewien, czy oni to serio powiedzieli. Jak mówimy o Ukrainie, o wojnie, o zrujnowaniu tego kraju przez rosyjskie rakiety i bomby i o tym wielkim dziele odbudowy, który czeka Ukrainę i całą Europę, cały zachodni świat, to tu nie ma jakby miejsca na żarty. Gorąco apeluję, aby nie robić tego Ukraińcom, oni mają naprawdę bardzo poważne problemy, dramaty na głowie i nie zasłużyli na to, żeby jeszcze dołożyć im do tego wicepremiera Sasina jako budowniczego.”

W grę wchodzi wielkie przedsięwzięcie

Donald Tusk poinformował również, zgodnie z pojawiającymi się informacjami, jeśli tylko uda się zakończyć wojnę, to pierwsza międzynarodowa transza pomocy dla Ukrainy może przekroczyć 100 miliardów euro. Następnie, lider Platformy Obywatelskiej dodał: “To jest wielkie gigantyczne przedsięwzięcie inwestycyjne – chodzi o odbudowę Ukrainy, ale to oznacza także wielkie interesy dla tych, którzy będą w stanie dobrze zagospodarować tę pomoc. I to jest także bardzo ważne zadanie dla Polski. Bardzo bym chciał, żeby zajmowali się tym ludzie kompetentni i uczciwi, więc poszukajmy kogoś innego, niż zaproponowany pan wicepremier.”

Jacek Sasin pomoże w odbudowie Ukrainy jacek sasin

Na początku maja wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział na konferencji prasowej towarzyszącej Polsko-Ukraińskiemu Forum Energii, że kilka tygodni temu zwrócił się do spółek Skarbu Państwa o przedstawienie swoich planów i możliwości w procesie odbudowy Ukrainy. Jak mówił, chodzi tu o zbiorczą ofertę, wynikającą z deklaracji spółek Skarbu Państwa, która zostanie przekazana rządowi ukraińskiemu.

W piątek, 20 maja Jacek Sasin przekazał, że ma już informacje ze spółek Skarbu Państwa, w jaki sposób widzą one możliwość zaangażowania się w proces odbudowy Ukrainy, a ponadto chce on w ten proces również zaangażować do niego podmioty prywatne tak, by polska oferta była możliwie pełna.

Minister aktywów państwowych przyznał przy tym, że obecnie nie jest to kwestia „dużego pośpiechu”, ponieważ obecnie perspektywa pokoju na Ukrainie nie jest bardzo bliska. To jednak nie znaczy, że Polska ma się do niego nie przygotowywać, ponieważ prędzej czy później on nastąpi.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również