Chiny nakładają sankcje na Nancy Pelosi

40

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. To odpowiedź na jej kontrowersyjną wizytę na Tajwanie. Do tego władze Pekinu przekazały, że wezwały ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano manewry wojskowe Pekinu w pobliżu Tajwanu.

Chiny zaczynają odpowiadać Pelosi

Chiny zostały niemal zmuszone agresywniej odpowiedzieć na wizytę Pelosi na Tajwanie. Sankcje mają objąć liderkę Demokratów oraz członków jej najbliższej rodziny. Wszystko to w odpowiedzi na „podstępne” i „prowokacyjne” działania amerykańskiej polityk – poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie.

„Pomimo poważnych obaw Chin i ich stanowczego sprzeciwu Pelosi zdecydowała na wizytę na Tajwanie, poważnie ingerując w wewnętrzne sprawy ChRL, podważając suwerenność i integralność terytorialną ChRL, depcząc +zasadę jednych Chin” oraz zagrażając pokojowi i stabilności Cieśniny Tajwańskiej” – napisał w oświadczeniu rzecznik ministerstwa, cytowany przez agencję Reutera.

Do tego ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do swojej siedziby ambasadorów części państw europejskich oraz UE z powodu wspólnego oświadczenia Unii Europejskiej i grupy G7, które określono jako „niedozwoloną ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin”. Nie podano jednak listy państw, których ambasadorowie zostali wezwani.

Z kolei w swoim oświadczeniu szefowie dyplomacji państw G7 i lider unijnej dyplomacji Josep Borrell wyrazili zaniepokojenie „niedawnymi groźbami ChRL” i potwierdzili „wspólne zobowiązanie do utrzymania opartego na zasadach ładu międzynarodowego, pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i poza nią”.

Co się dzieje wokół Tajwanu?

Pelosi wylądowała w środę na Tajwanie. Jej decyzja była mocno oprotestowywana przez władze Chin. Te w odpowiedzi od czwartku prowadzą spore manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających wyspę.

Chiny wcześniej wezwały w sprawie wizyty Pelosi do budynku MSZ ambasadora USA Nicholasa Burnsa. Liderka Demokratów opuściła Tajwan w środę po spotkaniu m.in. z prezydent Tsai Ing-wen. Udała się do kolejnych krajów regionu – Korei Południowej i Japonii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments