Chiny chcą pokoju

Udostępnij

Chiński apelują o pokój. Zaapelował do Rosji i Ukrainy do wznowienia dialogu i odrzucił wszelkie próby użycia broni jądrowej.

Chiny apelują o pokój

„Wszystkie strony powinny wspierać Rosję i Ukrainę, aby działały w tym samym kierunku i jak najszybciej wznowiły bezpośredni dialog” w celu znalezienia „pokojowego rozwiązania” – podało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Komunikat został opublikowany dziś rano, czyli w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

Chiny przekazały, że „broń nuklearna nie może być używana, a wojna nuklearna nie może być prowadzona. Należy przeciwstawić się groźbie lub użyciu broni nuklearnej”.

Do tego Państwo Środka apeluje, by oba kraje uniknęły ataków na ludność cywilną. „Strony (zaangażowane) w konflikt muszą ściśle przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, unikać ataków na ludność cywilną lub budynki cywilne” – podało ministerstwo.

W CNN doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, odpowiedział na dokument i przekazał, że ten „mógł zatrzymać się na jego pierwszym punkcie, szacunku dla suwerenności wszystkich narodów”:

1. Poszanowanie suwerenności wszystkich krajów.

Należy ściśle przestrzegać powszechnie uznanego prawa międzynarodowego, w tym celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Suwerenność, niezależność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być skutecznie utrzymane. Wszystkie kraje, duże czy małe, silne czy słabe, bogate czy biedne, są równymi członkami społeczności międzynarodowej. Wszystkie strony powinny wspólnie stać na straży podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi oraz bronić międzynarodowej uczciwości i sprawiedliwości. Należy promować równe i jednolite stosowanie prawa międzynarodowego, jednocześnie odrzucając podwójne standardy”.

– Wojna może zakończyć się jutro, jeśli Rosja przestanie atakować Ukrainę i wycofa swoje siły – przekazał Sullivan – Ukraina nie zaatakowała Rosji, NATO nie zaatakowało Rosji, Stany Zjednoczone nie zaatakowały Rosji.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi odwiedził w tym tygodniu Moskwe, gdzie spotkał się z prezydentem Putinem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał zaś, że jest gotów przedyskutować chińską propozycję.

– Chcielibyśmy spotkać się z Chinami. Leży to dzisiaj w interesie Ukrainy – powiedział Zełenski. – To, że Chiny zaczynają mówić o Ukrainie i wysyłać pewne sygnały, jest bardzo pozytywne – dodał.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również