Chińskie sądy uznają kryptowaluty za własność prawną chronioną przez prawo

109
bitcoin, kryptowaluty

Chociaż Chiny uznały wszystkie zagraniczne aktywa cyfrowe – w tym bitcoina – za nielegalne, wprowadzając całkowity zakaz ich używania, sądy w kraju przyznają, że kryptowaluty posiadane przez osoby fizyczne należy uznać za legalne i chronione prawem.

Kryptowaluty nielegalne, ale chronione prawem?

Choć Pekin zakał używania i kopania kryptowalut, sądy wcale nie traktują tychże za coś nielegalnego. Już we wrześniu 2022 r. pewien chiński prawnik zasugerował, że posiadacze kryptowalut w Chinach są chronieni przez prawo na wypadek ich kradzieży, przywłaszczenia lub naruszenia umowy pożyczki. I to pomimo zakazu kryptowalut, jaki obowiązuje w tym kraju. Później, w maju 2022 r., sąd w Szanghaju potwierdził, że bitcoin kwalifikuje się jako własność wirtualna, a zatem podlega prawu własności.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Teraz lokalny dziennik w artykule zatytułowanym „Identyfikacja atrybutów własności wirtualnej waluty oraz zbycie majątku będącego przedmiotem sprawy” czytamy, że aktywa wirtualne mają cechy ekonomiczne i dlatego można je sklasyfikować jako własność.

Z kolei Sąd Ludowy w Chinach opublikował swój własny raport na temat legalności aktywów wirtualnych, analizując cechy prawnokarne tych zasobów cyfrowych. Trybunał w swoim raporcie zauważył, że aktywa wirtualne w obecnych ramach polityki prawnej nadal stanowią własność prawną i są chronione przez prawo.

Walka z kryptowalutami

Mimo powyższego Pekin od dawna prowadzi politykę wrogą kryptowalutom. Wydaje się jednak, że w ciągu ostatnich kilku lat stanowisko rządu w tym temacie i tak uległo pewnemu złagodzeniu. Stało się to ewidentne po wzroście skali wydobycia bitcoinów w Chinach, który po wprowadzeniu pierwotnego zakazu spadł do zera. Do tego na handel kryptowalutami zgodził się od niedawna Hongkong. Można uznać to za pewien chiński eksperyment i może wstęp do liberalizacji obecnej polityki Państwa Środka.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments