Chcemy środków z KPO albo dymisji premiera i ministra sprawiedliwości

Udostępnij

Aż 68,6 proc. badanych jest zdania, że nasz kraj otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy. Przynajmniej to wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla wp.pl. To nie koniec. Jeśli nie uda się zdobyć tych pieniędzy, chcemy dymisji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Zbigniewa Ziobro.

Chcemy kasy z UE

Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła sondaż ws. Krajowego Planu Odbudowy. Wynika z niego, że aż 68,6 proc. badanych jest zdania, że Polska otrzyma środki z KPO. Blisko co 3. Polak – 28,1 proc. – wierzy, że uda się to osiągnąć jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, czyli za rządów PiS. 28,3 proc. twierdzi, że środki dostaniem, ale po wyborach, jeśli władzę przejmie obecna opozycja. 12,2 proc. badanych twierdzi, że środki z KPO dla Polski pojawią się po przyszłorocznych wyborach i to nawet, jeśli PiS je wygra.

Tylko 18,4 proc. ankietowanych nie wierzy w to, że nasz kraj uzyska pieniądze z KPO. 13 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, jakie zadali ankietowani.

Chcemy głowy premiera

To jednak nie koniec. Pracownia United Surveys zapytała też o to, czy jeśli Polska nie uzyska pieniędzy z KPO, to kto powinien stracić za to stanowisko. 3,4 proc. Polaków uważa, że „stołkiem” musi zapłacić premier. 15,4 proc. badanych obwinia za to ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Aż 41,6 proc. ankietowanych chce dymisji i Morawieckiego, i Ziobry. 33,1 proc. wybrało odpowiedź „żaden z nich”, a 6,5 proc. – „trudno powiedzieć”.

Konflikt w rządzie

Sprawa dzieli nie tylko Polaków, ale polityków z koalicji rządzącej. W wywiadzie dla Polsat News Ziobro otwarcie zaatakował premiera za to, że zgodził się na mechanizmy warunkowości KPO.

– To poważny błąd i brak doświadczenia politycznego – powiedział minister sprawiedliwości.

Wiceminister z ramienia Solidarnej Polski – Jacek Ozdoba, twierdzi, że to „historyczna porażka pana premiera”, która „powinna być związana z konsekwencjami. -Niestety, na razie konsekwencje ponosi Polska. Sądzę, że pan premier wprowadza wszystkich w błąd. Na pewno mnie, jako posła, wprowadził. Nie docenia pan możliwości Solidarnej Polski i tego, jak w obozie Zjednoczonej Prawicy jest odbierana decyzja premiera. Posłowie PiS podchodzą i mówią nam: „mieliście rację” – mówił w programie „Tłit” Wirtualnej Polsk

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również