Ceny świątecznego Karpia już wystrzeliły, a bliżej świąt będzie jeszcze drożej

349

Święta Bożego Narodzenia bez karpia? Taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, a jednak szybujące ceny mogą sprawić, że wielu z nas w tym roku zrezygnuje z tradycyjnego przysmaku.

Już w ubiegłym roku mogliśmy odczuć podwyżkę, a najnowsze prognozy są o wiele bardziej niepokojące. Co gorsza, hodowcy karpia alarmują, że im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym wyższe będą ceny.

Rekordowe koszty produkcji karpi ceny karpia

Karp nie jest wyjątkiem wśród drożejącej żywności w Polsce w niezwykle dynamicznym tempie. Wpływają na to takie czynniki, jak inflacja, wzrost kosztów energii i paliw, coraz wyższe ceny pasz, niezbędnych do wykarmienia ryb hodowlanych i wzrosty wynagrodzeń pracowników.

Ponadto, na problemy z powodu rosnących cen karpi w kolejnych tygodniach mogą dodatkowo nałożyć się problemy z podażą towaru, gdyż z roku na rok produkcja karpia w Polsce maleje, a import może nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb w naszym kraju.

Ile wyniosą ceny karpia przed świętami 2022?

W tej chwili najlepiej kupować karpia bezpośrednio u hodowców. To dobra okazja zwłaszcza dla tych, którzy szukają świeżego karpia, gdyż u prywatnych producentów można kupić ryby prosto ze stawu, świeżo odłowione.

Cena detaliczna takiego karpia obecnie wynosi średnio 27 złotych za kilogram, podczas gdy w grudniu 2021 roku, tuż przed Świętami, było to średnio 23 PLN. Mało tego – hodowcy ostrzegają, że w grudniu tego roku zaskoczeniem nie powinny być ceny w okolicach 30 złotych za kilogram.

Hodowcy oferują również usługę patroszenia, co może być istotne dla osób, mających opory przed uśmierceniem żywej ryby. Tak przygotowanego karpia można zamrozić, aby doczekał do Świąt Bożego Narodzenia. Jego ceny są jednak znacznie wyższe – średni koszt fileta z karpia to w tej chwili 59 złotych za kilogram.

W marketach i dyskontach ceny jeszcze wyższe Karp

W sklepach – nawet w najpopularniejszych sieciach handlowych – w tym roku będzie jeszcze drożej. I to wyraźnie. Dla przykładu, w sklepie internetowym sieci Auchan za dzwonka karpia zapłacimy 54 złote za kilogram.

Natomiast w Lidlu za płaty karpia ze skórą – 69,90 PLN za kilogram. Mało tego – była to cena promocyjna z gazetki, która będzie obowiązywała od 10 do 12 listopada 2022 roku. Dla porównania, średnie ceny filetów z karpia w marketach nie przekraczały 46 złotych za kilogram.

Poprzedni artykułBlack Friday ominął Wall Street. Dolar wciąż nurkuje – Rentgen Rynków, odc. 55
Następny artykułCzy skarbówka prześwietli Twoje konto?
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments