Dużo się dzieje zarówno w polityce, gospodarce jak i nieruchomościach. Ceny mieszkań nie przestają rosnąć. W niektórych miastach tempo wręcz przyspieszyło! Znakomita większość deweloperów spodziewa się stabilizacji cen mieszkań, ale znowu rośnie liczba tych, którzy oczekują wzrostu.
W najnowszym odcinku programu “Kawa z Ekspertem kredytowym” Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse skupia się na części gospodarczej wydarzeń i prezentuje ciekawostki z rynku nieruchomości i rynku pracy:
Jakie są ceny garaży w Polsce?
Ceny garaży w Polsce gwałtownie poszły w górę. Ceny ofertowe niektórych z nich, zlokalizowanych w atrakcyjnych dzielnicach Warszawy i Krakowa przekraczają nawet 200 tysięcy złotych. Oznacza to, że pozornie proste garaże stały się tak cennym towarem na rynku, że ich ceny zbliżają się do kwot płaconych za kawalerki.
Co pokazują najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące cen mieszkań?
Najnowsze raporty Narodowego Banku Polskiego nie pozostawiają złudzeń. Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną, a w niektórych miastach dynamiki kwartalne nawet przyspieszyły.
Sytuacja ta jest skutkiem “Bezpiecznego Kredyt 2 procent”, zapowiedzi nowego programu – “Mieszkanie na start” oraz poprawy nastrojów na rynku nieruchomości spowodowanego zmianą rządu.
Co więcej, okazuje się, że w dziesięciu kolejnych dużych polskich miastach w czwartym kwartale 2023 roku średnia cena ofertowa na rynku pierwotnym wzrosła o 3,1% w ujęciu kwartalnym oraz 10,3% w ujęciu rocznym i tym samym po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
Jeszcze większe dynamiki wzrosty zanotowano w siedmiu największych polskich metropoliach. W ich grupie średnia cena ofertowa na rynku pierwotnym w czwartym kwartale 2023 roku wyniosła 13 559 złotych, co oznacza wzrost w ujęciu kwartalnym o 4,6% oraz aż o 16% w ujęciu rocznym.
Jakie są oczekiwania większości deweloperów dotyczące cen mieszkań?
W Indeksie Nastrojów Deweloperów, który ma za zadanie sprawdzać nastroje dotyczące cen mieszkań, ponad 60% badanych spodziewa się braku zmian na rynku nieruchomości.
Jednocześnie, niemal 40% deweloperów spodziewa się w tym roku dalszych wzrostów cen nieruchomości, podczas gdy w grudniu takiej odpowiedzi udzieliło 34% ankietowanych deweloperów. Żaden deweloper nie spodziewa się natomiast obecnie spadków cen mieszkań.
Jak zmieniła się liczba upadłości przedsiębiorstw w Polsce w ostatnich latach?
W ostatnich latach przedsiębiorcy muszą mierzyć się z takimi wyzwaniami, jak wzrost kosztów pracy, wysoka inflacja w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi, spadek popytu oraz zmienność przepisów podatkowych.
W efekcie, coraz więcej polskich firm ogłasza upadłość. Jednocześnie coraz mniej nowych biznesów jest rejestrowanych. W 2023 roku doszło do 404 upadłości przedsiębiorstw, co oznacza wzrost rok do roku o ponad 16%.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: