Ile płacimy za wigilijnego karpia?

451

ceny karpiaKażdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z bożonarodzeniowej tradycji jaką jest spożywanie karpia na wigilijnej kolacji. Co ciekawe, jest to stosunkowo młody zwyczaj, ponieważ pojawił się dopiero po II Wojnie Światowej. Nie da się jednak nie zauważyć, że jest on w naszym kraju wyjątkowo szczególny, ponieważ poza okresem świątecznym ta ryba w naszych jadłospisach występuje niezwykle rzadko. W ofercie hipermarketów i sklepów detalicznych karp pojawia się z reguły dopiero na początku grudnia. Takie zapotrzebowanie rodaków na wigilijnego karpia zaspokaja także polskich hodowców. Jak zmieniały się ceny karpia na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? Dowiemy się poniżej.

Ceny karpia żywego w Polsce w ostatnich latach

Jak zmieniały się ceny karpia? Co może zaskakiwać, przez wiele lat utrzymywały się one na stosunkowo stałym poziomie, pomimo że ceny innych produktów spożywczych gwałtownie rosły.

W 2009 roku za kilogram karpia żywego w markecie musieliśmy zapłacić średnio 13,30 złotych. W 2010 nawet mniej – 12 PLN. Rok później nadeszła zaskakująca podwyżka i ceny karpia żywego w hipermarketach wyniosły aż 16 złotych. W 2012 znów spadły do 12 PLN. 2013 rok przyniósł rekordowo niską cenę detaliczną karpia – 11 złotych. W 2014 padła absolutny rekord – 1 kilogram karpia żywego kosztował zaledwie 9 złotych. Dlaczego tak tanio? Okazuje się, że sześć lat temu miały miejsce wyjątkowo korzystne warunki klimatyczne dla chowu karpia w naszym kraju.

Rok 2015 to ponowna podwyżka cen karpia do 11 złotych za kilogram. Z kolei 2016 to kolejna znacząca przecena – tym razem do 9,5 PLN. W 2017 roku cena za kilogram żywego karpia ponownie zaczęła oscylować wokół 12 złotych.

Od tego czasu ceny jednak zaczęły wyraźnie iść w górę. Wywołał to fakt zmian klimatycznych w naszym kraju – warunki do chowu karpia zaczęły być znacznie mniej sprzyjające. W 2018 roku za kilogram karpia w hipermarketach musieliśmy zapłacić 14 złotych. W 2019 karp znów zdrożał, tym razem do 16,30 PLN.

Ceny karpia w 2020 roku

Jednak, ile kosztuje karp w 2020 roku? Ceny znów kształtują się bardziej korzystnie dla klientów, średnio za kilogram karpia żywego w hipermarketach znów musimy zapłacić 12 złotych. Warto jednak zauważyć, że żywa ryba coraz rzadziej jest sprzedawana. Z handlu żywymi karpiami zrezygnowało Tesco, Auchan w niektórych hipermarketach również zaprzestał sprzedawania żywych okazów. Największe prawdopodobieństwo zakupu żywego karpia będziemy więc mieli wybierając się do hipermarketu Carrefour.

Co jeśli karp z marketu nas nie interesuje i rozważamy zakup tej żywej ryby w hodowli? Tutaj sytuacja przedstawia się w sposób prosty. Praktycznie w każdym z wyżej opisywanych lat ceny karpia żywego u hodowców były wyższe o 25-28% od tych w marketach. To oznacza, że średnia cena takiej ryby z takiego źródła w tym roku wynosi niewiele ponad 15 złotych. Wyższa cena związana jest często z uatrakcyjnianiem ofert przez hodowców – karp może być na przykład karmiony specjalnymi paszami. Warto także pamiętać, iż według specjalistów idealny karp, którego, po uprzednim przygotowaniu, zamierzamy podać na wigilijnym stole, powinien ważyć 1,5 kilograma.

Oczywiście możliwe jest także kupno karpia w płatach, dzwonkach lub filetach. Za patroszoną rybę ceny oczywiście są zdecydowanie wyższe i w tym roku wynoszą średnio 30 złotych za kilogram w hipermarketach, w specjalnych sklepach rybnych trzeba więc się liczyć z jeszcze wyższym kosztem.

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że statystyczny Polak spożywa rocznie około 12,5 kilograma ryb i owoców morza, z czego ponad 10 kilogramów stanowią ryby morskie. Niestety to wciąż dwa razy mniej niż stanowi średnia w Unii Europejskiej.

Poprzedni artykuł31. rocznica planu Balcerowicza
Następny artykułVenture INC inwestuje w producenta gier Pixel Perfect Dude
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments