Caroline Ellison przekazała swoim współpracownikom, że Alameda pobierała środki FTX – wynika z tajnego dotąd nagrania audio

Z tajnego dotąd nagrania uzyskanego przez prokuratorów, którzy badają sprawę FTX, wynika, że Caroline Ellison, była dyrektor generalna Alameda Research, przekazała swoim pracownikom informację o nieprawidłowościach finansowych w jej spółce.

Carolina Ellison i kluczowa informacja w sprawie FTX

Szczere wyznanie Ellisona miało miejsce podczas spotkania pracowników Alamedy, które odbyło się 9 listopada 2022 r. w biurze firmy w Hongkongu, zaledwie dwa dni przed ogłoszeniem upadłości FTX.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Z nagrania audio wynika, że Ellison zarzuciła Samowi Bankmanowi-Friedowi, założycielowi zarówno Alamedy, jak i FTX, że ten wykorzystywał środki klientów FTX do spłaty pożyczek.

Prokurator przedstawił fragmenty nagrania podczas przesłuchania Christiana Drappiego, byłego pracownika Alamedy, który udostępnił nagranie sądowi. Nagrane słowa byłej CEO Alamedy wyraźnie kontrastują z jej wcześniejszymi, bardziej stonowanymi zeznaniami  złożonymi podczas przesłuchania przez zespół obrony Bankmana-Frieda.

Po zakończeniu przesłuchania Ellison Drappi wystąpił w charakterze świadka. Drappi był programistą w Alameda przez ponad rok i aż do wspomnianego spotkania firmowego nie był świadomy rzekomego spisku Bankmana-Frieda mającego na celu wycofanie środków klientów z FTX.

8 listopada 2022 r. około godziny 23:00 Tony Qian, kolega Drappiego, natknął się na tweet Bankmana-Frieda ogłaszający „strategiczną transakcję z Binance dot FTX.com”. Stojąc obok Drappiego i Ellison w biurze w Hongkongu, Qian szukał potwierdzenia tego, co napisał Sam u Ellison. Ta wszystko potwierdziła i ujawniła, że FTX wykorzystało fundusze Alamedy do pokrycia niedoboru środków użytkowników, głównie na spłatę miliardowych pożyczek. Drappi zeznał, że był „całkowicie zszokowany” tym odkryciem.

Ellison mówi jak jest

Następnego dnia podczas regularnego, odbywającego się co dwa tygodnie spotkania z personelem Alamedy Ellison wyznała szczerze, jak wygląda sytuacja firmy. Według Drappi’ego wydawała się wyraźnie przygnębiona, siedziała na pufowym krześle i mówiła cicho i rzeczowo.

„Alameda pożyczyła mnóstwo pieniędzy, aby dokonać niepłynnych inwestycji… Skończyło się na tym, że pożyczyliśmy mnóstwo funduszy z FTX”, przyznała.

Obecnie trwa proces Bankmana-Frieda. Grozi mu ponad 100 lat więzienia. Sama Ellison poszła na współpracę z władzami, więc zapewne spotka ją mniej dotkliwa kara.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments